Almanya merkezli Rheinmetall şirketi, Bundeswehr’e (Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri) 155 mm topçu mühimmatı tedarik etmek üzere 8.5 milyar euro tutarında bir çerçeve sözleşmesi imzaladı. Brüt fiyatı 8.5 milyar euro olan sözleşme, BAAINBw (Bundeswehr Donanım, Bilgi Teknolojisi ve Hizmet Desteği Federal Ofisi) Başkanı Annette Lehnigk-Emden ile Rheinmetall şirketinden yetkililer tarafından 20 Haziran günü imzalandı.

İmzalanan bu sözleşme, Bundeswehr ile Rheinmetall arasında hâlihazırda devam eden sözleşmeyi güçlendirmektedir. Rheinmetall tarafından yapılan açıklamada “Bu yeni sözleşme kapsamında Almanya ve müttefiklerin mevcut cephanelikleri güçlendirilecek olup Almanya’nın Ukrayna’ya desteklerinin devamlılığı sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi. Bu bağlamda teslimatların 2025 yılında başlaması planlanmakta.

8.5Billionrheinmetall 1140X815

BAAINBw Başkanı Annette Lehnigk-Emden ve Rheinmetall temsilcileri tarafından 20 Haziran günü imzalanan 8.5 milyar euro tutarındaki sözleşme (Görsel: Rheinmetall)

Almanya ana alıcı konumunda iken Hollanda, Estonya ve Danimarka da ilgili sözleşme çerçevesinde Rheinmetall şirketine sipariş geçmiştir. Rheinmetall AG Yönetim Kurulu Başkanı Armin Papperger, 8.5 milyar euro tutarındaki sözleşmenin ardından şu sözleri söyledi:

“Şirketimizin tarihindeki en büyük siparişi aldığımız için çok memnunuz. Bu büyük hacimli çerçeve sözleşme, Rheinmetall’in Almanya’da mühimmat tedarikçisi olarak lider rolünü ve dünyanın en büyük topçu mühimmatı üreticisi konumumuzu göstermektedir. Federal Almanya Cumhuriyeti ve müttefiklerinin güvenlik tedariği kapsamında bu uzun vadeli siparişe duyulan büyük güveni çok takdir ediyoruz.”

Fransa’dan Ukrayna’ya eğitim desteği Fransa’dan Ukrayna’ya eğitim desteği

Rheinmetall şirketinin Unterluss şehrinde inşaatı devam eden yeni üretim tesisinde; 155 mm topçu mühimmatı için kovan, ateşleme fitili ve ilgili bileşenlerin üretimi planlanmakta. Bu bağlamda şirket, tüm teslimatları tek bir tesis üzerinden tamamlayacak. Tesisin ikinci yılından itibaren yıllık 100 bin mühimmatım üretim hattından çıkması beklenmektedir. Buna ek olarak Rheinmetall, ilgili tesis için başlangıç aşamasında kapasite kullanımına ilişkin brüt 880 milyon euro tutarında farklı 155 mm topçu mühimmatlarının tedarikine ilişkin sözleşmeyi de imzalamıştır.

Kaynak: defenceturk.net