Uydu görüntüleriyle de desteklenen olay, Rusya-Ukrayna Savaşı sınırına 589 km uzaklıkta bulunan havaalanında gerçekleşti. Paylaşılan görüntülerde 7 Haziran günü park hâlinde olan Su-57 savaş uçağında, patlamadan kaynaklanan parça hasarları ve uçağın yakın bölgesinde yangının meydana geldiği görülüyor.

Akhtubinsk Havaalani 1140X810

Akhtubinsk Havaalanı

Su-57 savaş uçakları Ukrayna’da kullanılmıştı

Sarsılmaz Silah Sanayi, Paris'teki Eurosatory Fuarı'nda ürünlerini sergiliyor Sarsılmaz Silah Sanayi, Paris'teki Eurosatory Fuarı'nda ürünlerini sergiliyor

Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki askeri mevzilerin hedef alınmasıyla ilgili olarak Rusya’nın son teknoloji ürünü Su-57 savaş uçaklarını kullandığı iddia edilmişti. Bu bağlamda Su-57 savaş uçağına 2 adet Su-35 savaş uçağının eşlik ettiği aktarılmıştı. Ayrıca Su-57’ye Kh-69 seyir füzesinin entegre edildiği ve bu füze ile operasyonun gerçekleştirildiği bilgisi yer alan iddialar arasındaydı.

Defence Blog tarafından yapılan habere göre operasyon Luhansk bölgesinde Rus işgali altındaki topraklardan başlatılmıştı. Su-57 savaş uçağı Ukrayna hava sahasına giriş yapmış ancak görev planlandığı gibi gitmemişti. Kh-69 füzesi, teknik bir arıza nedeniyle hedef doğrultusunda gitmemiş ve sapmaya uğramıştı. Füzenin hedefi vuramayarak bir tarlaya düştüğü bilgisine ulaşılmıştı. Bu olay, savaş durumlarında ileri askeri teknolojinin kullanılmasının zorluklarını ve karmaşıklıklarını vurgular nitelikte.

Su 57 1140X792

Kaynak: defenceturk.net