Kurganets-25 zırhlı muharebe aracı (ZMA) üreticisi Kurgan Machine-Building Plant (KMZ) firmasının montaj hattında görüldü. Bu bağlamda fabrikada çekilen fotoğrafta Kurganets-25 ZMA, şu anda üretilmekte olan BMD-4M zırhlı muharebe aracıyla aynı hatta görülmekte.

İlk kez 2015 yılında Moskova Zafer Günü Geçit Töreni sırasında tanıtılan Kurganets-25 ZMA, eski Sovyet araçlarından farklı bir tasarıma sahip. Defence Blog tarafından yapılan habere göre aracın üretiminde yaşanan gecikmeler ve belirsizliklerle de beraber ZMA’nın Rus ordusu tarafından benimsenip benimsenmeyeceği de spekülasyonlara neden oldu.

ABD Donanmasında büyük kriz: F/A-XX projesi çökebilir ABD Donanmasında büyük kriz: F/A-XX projesi çökebilir

Rusya Kurganets 25 2 1024X582

Kurganets-25 zırhlı muharebe aracı

Kurganets-25 zırhlı muharebe aracı gelişmiş koruma, hareketlilik ve ateş gücü sağlamak üzere tasarlandı. Araç, modern bir dijital kontrol sistemi, güçlendirilmiş zırh ve tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere çeşitli tehditlere karşı koyabilen aktif koruma sistemine sahiptir. ZMA, 30mm’lik 1 adet top, eş eksenli 1 adet makineli tüfek ve tanksavar füzelerle uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile donatılmıştır.

Gövdeye monte edilen tarete bağlı olarak zırhlı muharebe aracı (ZMA) veya zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) olarak kullanılabilmekle beraber paletli ve 25 tonluk modüler bir araçtır. Rus ordusunun savaş sistemlerini modülerleştirme çabalarının bir parçası olarak Kurganets-25 çeşitli modellere dönüşecek ve kademeli olarak BMP, BMD, MT-LB ve diğer paletli Sovyet zırhlı platformlarının yerini alacak. Aynı zamanda Kurganets-25, belirli tehditler için yükseltilebilen modüler zırha sahip olacak.

Bahsi geçen zırhlı muharebe aracının geliştirilmesi personel taşıma ve komuta operasyonları gibi çeşitli faaliyetler için uyarlanabilen yeni nesil zırhlı araçlara duyulan ihtiyaçlara karşın 2000’li yılların başında başladı. Defence Blog tarafından da aktarıldığı üzere Kurganets-25 ZMA’nın askeri operasyonlar için saha denemelerine 2015 yılında başlanması beklenirken tam ölçekli üretim için 2017 yılı planlanmıştı.

Rusya Kurganets 25 1024X591

Kaynak: defenceturk.net