Savunma sanayinin geleceğini “robotik silah sistemlerinde” gören ve bu doğrultuda 2022 yılında bacaklı robot geliştirilmesi ve üretimi için LA2 Dynamics firmasını kuran SARSILMAZ, “savunma sanayi odaklı teknoloji şirketi” olma stratejisini hayata geçirme yolunda önemli bir adım daha attı. SARSILMAZ, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) alanında yüksek mühendislik ve entegrasyon kabiliyetine sahip Best Grup “silah kuleleri” birimini bünyesine kattarak “Best Defence” adıyla yeni bir şirket kurdu. Best Defence kara ve deniz unsurlarına yönelik 7.62, 12.7, 20, 25 ve 30 MM yüksek ateş gücüne sahip silah sistemlerini uzaktan komutalı “Silah Kuleleri”ne entegre ederek savunma sanayi sektöründe önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Best Defence envanterinde yer alan ve artık SARSILMAZ silahlarıyla üretilmeye devam edecek “Koralp Silah Kulesi”, dünyada geçerli kalibrelerdeki silahlara uyumlu olan standart olarak lazer mesafe ölçer, gündüz kamerası, termal kamera, kalan mühimmat sayacı, son mühimmat uyarısı, balistik koruma ve acil durumlarda manuel kullanım gibi özellikler içeriyor. Koralp Silah Kulesi ayrıca otomatik hedef tanımlama, otomatik hedef takibi, dokunmatik ekranlar, yüksek hassasiyet, farklı silahlarla uyumluluk, yüksek stabilizasyon ve hafiflik gibi avantajlar sunuyor. Koralp UKSS ailesi, milli olarak geliştirilen yapay zeka hedef tespit ve öğrenme yetenekleri sayesinde dünyadaki benzerleri arasında öne çıkıyor. Ayrıca sahip olduğu özel tasarımı ile büyük kalibreli silahlarda dahi geri tepmeyi en aza indirerek atış başarısını en üst seviyeye çıkarıyor.

SARSILMAZ ürün portföyüne eklenen ‘UZAKTAN KOMUTALI SİLAH SİSTEMLERİ” (UKSS)’lerinin özellikleri

Sivil Görünümlü Zırhlı Araç + KORALP 7.62 UKSS

Meskûn mahal operasyonlarının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Sivil Görünümlü Zırhlı Araç + KORALP 7.62 silah sistemi, aracın dış görünüşü değiştirilmeden kamufle edilen KORALP 7.62 ve araç üzeri kapak açma/asansör mekanizmalarından oluşmaktadır. Dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek şekilde tasarlanan sistem, nişancı konsolunda bulunan switch’in aktif hale getirilmesiyle, 50 saniye içinde kullanıma hazır hale gelmektedir.

Sivil Gorunumlu Zirhli Arac K O R A L P 7.62 U K S S 7 Min 1140X815

AŞKAR 1 ve AŞKAR 2 Araç + KORALP 7.62 UKSS

Best Grup’un AŞKAR 1 ve AŞKAR 2 araçları üzerine entegre edilen KORALP 7.62 UKSS, özellikle meskun mahal operasyonları için geliştirilmiştir. KORALP 7.62 UKSS’ye sahip Sivil Görünümlü Zırhlı Araç ile AŞKAR 1 ve AŞKAR 2 araçları aşağıdaki özelliklere sahiptir.

Kontrolü çok fonksiyonlu bir joystick ile sağlanan KORALP 7.62, kendi ekseni etrafında 360 derece sonsuz dönebilme ve dikey eksende -30 ile +60 derece arasında hareket edebilme kabiliyetine sahiptir. Her iki eksende de maksimum hareket hızı 90°/sn’dir.

Sistem ayrıca dokunmatik nişancı ekranı aracılığıyla hedef tespit, takip ve görüntülemesi yapabilmektedir. Tekli, üçlü, beşli ve seri atış yapabilme yeteneğine sahip olan KORALP 7.62, 7.62×51 mm kalibre mühimmat atabilen SAR 7.62 MT makineli tüfek ile tam uyumludur. Atış ve silah kurma mekanizması beşik üzerinde olup ayar gerektirmemektedir.

Mühimmat kutusu dışarıdan beslemeli olan sistem, 500 mühimmat kapasitesine sahiptir. KORALP 7.62, sahip olduğu gelişmiş uzaktan komuta sistemi sayesinde yapay zekâ destekli hedef takibi ve stabilizasyon özelliği ile hareket halindeyken atış yapabilmektedir. Optik blok üzerinde termal kamera, lazer mesafe ölçer ve gündüz kamerası bulunmaktadır.

KORALP 12.7 DUAL UKSS

KORALP 12.7 DUAL silah sistemi, 1 ana ve 1 yardımcı silah beşiğinden oluşmaktadır. Her iki silah beşiği de, kullanıcının parça sökme ya da eklemesini, el aleti kullanmasını gerektirmeyecek şekilde montaj yapabilmesini sağlayan özgün bir tasarıma sahiptir.

K O R A L P 12.7 D U A L U K S S I M A J 1 Min 1140X815

Kontrolü çok fonksiyonlu bir joystick ile sağlanan KORALP 12.7 DUAL, kendi ekseni etrafında 360 derece sonsuz dönebilme ve dikey eksende -30 ile +60 derece arasında hareket edebilme kabiliyetine sahiptir. Her iki eksende de maksimum hareket hızı 90°/sn’dir.

Sistem vasıtasıyla ayrıca dokunmatik nişancı ekranı aracılığıyla hedef tespit, takip ve görüntülemesi yapılabilmektedir. Ana silah beşiği, 7.62×51 mm SAR 7.62 MT ve 12.7×99 mm SAR127 MT ile tam uyumludur. Mühimmat kapasitesi kalibreye göre değişiklik göstermektedir:

 • 7.62×51 mm : 1000 adet
 • 12.7×99 mm : 400 adet
 • 40×53 mm : 96 adet

Atış ve silah kurma mekanizması beşik üzerinde olup, kullanılan silaha göre el aleti kullanılmadan ayarlanabilmektedir. Yardımcı silah beşiği, 7.62×51 mm SAR 7.62 MT ile tam uyumludur. Dışarıdan beslemeli olan mühimmat kutusu 500 mühimmat kapasitesine sahiptir. Ayrıca standart mayon kutusu işlem gerektirmeden takılabilmektedir. Atış ve silah kurma mekanizması beşik üzerinde olup ayar gerektirmemektedir.

Sistemin, silah ve mühimmat tipine göre otomatik balistik hesaplama özelliği bulunmaktadır. KORALP 12.7 DUAL, sahip olduğu gelişmiş uzaktan komuta sistemi sayesinde yapay zekâ destekli hedef takibi ve stabilizasyon özelliği ile hareket halindeyken atış yapabilmektedir. Optik blok üzerinde termal kamera, lazer mesafe ölçer ve gündüz kamerası bulunmaktadır.

K O R A L P 12.7 D U A L U K S S I M A J 6 Min 1140X815

Birleşik Krallık’tan lazer testi Birleşik Krallık’tan lazer testi

Manuel Dual Silah Sistemi

Özgün mühendislik ve tasarım ürünü olan Manuel Dual, 2 adet 12.7×99 mm SAR127 MT takılabilme özelliğine sahiptir. İki silah bağlanabilen tek beşik, atışın geri tepmelerini minimuma indirmek için hidromekanik sönümleyiciler ile donatılmıştır. Sistem, manuel ve elektrikli olarak kullanılabilmektedir. Toplam sistem ağırlığı 200 kg’dır (silah ve mühimmat hariç). Deniz platformları veya hareketli kara ve hava platformlarına uygun bağlantı arayüzleri bulunmaktadır.

Toplam 400 adet 12.7×99 mm mayonlu mühimmat kapasitesine sahip olan Manuel Dual Silah Sistemi, esnek mermi yoluna ihtiyaç duymadan sürekli besleme yapabilmektedir. Mayon ve boş kovan sepeti bulunan sistem, sağ ve sol silahları ayrı ayrı ateşleyebilme özelliğine sahiptir.

Manuel Dual Silah Sistemi’ni benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise selenoid tetikli silahların beşik üzerine bağlanabilmesidir. Elektronik tetiklemede 2 yönlü emniyet bulunmaktadır. Sisteme hem mekanik hem de elektronik olarak atış emniyeti veya atış onayı verilebilmektedir. Elektronik kullanımda her iki silah aynı anda ateşlenebildiği gibi sadece sağ veya sadece sol silah da ateşlenebilmektedir. Elektronik olarak tekli, üçlü, beşli ve seri atış yapabilme kabiliyetiyle rakiplerinden ayrılan Manuel Dual Silah Sistemi’nde her iki silah için ortak gez ve göz bulunmaktadır.

Atış yapılması planlanan yükseliş ve dönüş eksenlerinde bulunan manuel kilitler sayesinde isabet oranını artıran sistem, cepheden BR6 seviye zırh korumasına sahiptir.

 • Namlu yükseliş açıları : 70° yukarı yönde, 18° aşağı yönde
 • Namlu yatay dönüş açıları : 70° sağ yönde, 70° sol yönde

M A N U E L D U A L S I L A H S I S T E M I I M A J 1 Min 1140X815

Dünyadaki tüm geçerli kalibrelere uyumlu

Farklı Silahlarla Uyumlu: KORALP ürün ailesi her türlü ekole ait silahlarla uyumlu halde çalışabiliyor. Yüksek Stabilizasyon: Her iki eksende de stabilizasyona sahip silah sistemlerimiz, bu işlevi, rakiplerine kıyasla çok daha etkili bir şekilde yerine getiriyor. Bu sayede üzerine entegre edildiği araçlar keskin manevralar yapsa dahi hedefinden şaşmıyor. Hafiflik: Kulelerimiz, rakiplerine kıyasla çok daha hafif. Modelden modele değişmekle birlikte bazı ürünlerimiz, muadillerinden %30 daha hafiftir. KORALP UKSS ürün ailesinin üyeleri, hâlihazırda aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • KORALP 5,56 mm
 • KORALP 7,62 mm
 • KORALP Light 7,62 mm
 • KORALP 12,7 mm
 • KORALP 14,5 mm
 • KORALP 20 mm
 • KORALP 30 mm
 • KORALP Dual

KORALP ürün ailesiyle kullanıcıya özel yapay zekâ geliştirme hizmeti de sunuyor. Bu hizmet kapsamında, kullanıcılarımız tarafından temin edilen gerçek çatışma videosu görüntülerini kullanarak KORALP’in mevcut yapay zekâsını eğitebiliyor ve ortaya, kullanıcıya özel bir çözüm sunulabiliyor.

Kaynak: defenceturk.net