Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başarıyla tamamlandı. Bu bağlamda tatbikatın ilk safhası 11 Haziran 2024 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmişti. İkinci safha ise 12 Haziran tarihinde gerçekleştirildi.

Birinci safha kapsamında ilk olarak KKTC hava sahasında, İzmir-Ercan güzergâhında uçuşu planlı bir yolcu uçağı tarafından tehlike sinyalinin (ELT/PLB ) verilmesi simüle edilmiştir. Tehlike sinyali sonrasında farklı birimler bölgeye sevk edilmiş ve kazazedelere müdahalede bulunulmuştur.

Sehit Gonyeli 1140X815

İkinci safha kapsamında ise ilk olarak Gazimağusa açıklarında, KKTC karasuları dışında ve Türk Arama Kurtarma Bölgesinde, içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan bir kuru yük gemisi ile bir ticari yatın çarpışması sonucu gemiler tarafından yardım çağrısı yapılmış ve EPIRB tehlike sinyali verilmiştir. Söz konusu gemilerin yardım çağrısı Kıbrıs Türk Radyo tarafından alınmış, gemilerin mevkisi ve durumu sorgulanarak alınan bilgiler AAKKM ve DZAKKM ile paylaşılmıştır. Olaya müdahale maksadıyla;

Unirobotics’in uzaktan komutalı silah sistemlerine ilgi artıyor Unirobotics’in uzaktan komutalı silah sistemlerine ilgi artıyor
  • 2 Sahil Güvenlik Korveti,
  • 4 Sahil Güvenlik Botu,
  • 1 Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Uçağı ve,
  •  3 Sahil Güvenlik Helikopterini bölgeye sevk edilmiştir.

İkincil olarak ise bir ticari gemi ile akaryakıt tankerinin çarpışması sonucu denize düşen kazazedelerin kurtarılması ve deniz kirliliğinin yayılmasını önlemeye yönelik bariyer kurulması faaliyeti icra edilmiştir.

Bu kapsamda arama kurtarma helikopteri tarafından tespit edilen iki kazazede, sepet ve hamut metotlarıyla kurtarılarak ilk müdahalelerinin yapılması maksadıyla Gazimağusa Devlet Hastanesine intikal ettirilmiş, Sahil Güvenlik botları tarafından tespit edilen dört kazazede ise Sahil Güvenlik botları tarafından denizden kurtarılarak tahliye edilmiştir.

Caner Gonyeli 2024 1 Min 1140X815

Kaynak: defenceturk.net