İBB'nin istikrarlı bir şekilde borç stokunu artırdığını ifade eden Yılmaz, "Her yıl bütçe açığı vermişsiniz. Siz finansman ihtiyacı diyorsunuz ama bu borçlanmadır. Her ne kadar bunun adını çarpıtsanız da 2022 yılında 20 milyar lira borçlanmışsınız. Ön gördüğünüz bütçe açığı ve borçlanma ise geçen yıl 20 milyar lira. Bu yıl ise 35 milyar lira borçlanacağız demişsiniz." ifadelerini kullandı.

İBB yönetiminin 5 yıllık süreçteki çalışmalarını değerlendiren Yılmaz, İstanbulluların bu vaatlerin yerine getirilmediğini yaşayarak gördüğünü söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İleri'den "kripto varlıklara ilişkin yasa tasarısı" açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İleri'den "kripto varlıklara ilişkin yasa tasarısı" açıklaması

Yönetimin "engellendik" şeklinde algı çabası içerisinde olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Yandaşlarınıza, 'Ekrem Bey İstanbullu uçuracaktı ama Cumhurbaşkanı, hükümet her türlü engellemeyi yaptı' diye propaganda yaptıracaksınız. Merkezi idarenin İBB bütçesindeki en büyük gelir veren olduğu, bunu da herhangi bir kısıtlama yapmadan beklenenden önce belediyeye aktardığını anlatmayacaksınız. Üstünü kapatacaksınız. Merkezi idare ve İller Bankasından 4 yıl içerisinde 104 milyar 654 milyon lira gelmiştir. Bunun gelir bütçesindeki oranı yüzde 83'tür. Merkezi idareden gelen gelirlerin oranı da her yıl artmaktadır. Bu rakamlar göstermektedir ki merkezi hükümetin Ekrem Bey yönetimine engellemede bulunduğu söylemlerinin gerçekle alakası yoktur."

Yatırım ve hizmetlerin bütçe içerisindeki payını değerlendiren Yılmaz, 2024 bütçesinin seçime odaklı bir bütçe olduğunu belirtti.

İstanbulluların vaatlerin yapılabileceğine inanmadığını savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu millet lafa değil yapılan işe bakar. İstanbullulara, 4,5 yılda söz verdiğiniz çocuk oyun dünyası merkezleri nerede? 40 semtte doğum evi yapacaktınız, nerede? 16 psikolojik danışma merkezi yapacaktınız, nerede? 10 çocuk sağlığı merkezi kuracaktınız, nerede? İstanbul kadın emeği merkezi kuracaktınız, nerede? Lösemili çocuk okulu yapacaktınız nerede? İki adet cinsel şiddet kriz merkezi yapacaktınız, nerede? Sanatsal faaliyetleri ilçelerin en ücra mahallelerine götürecektiniz, nerede? 12 şehir tiyatrosu kuracaktınız, nerede? Avrupa'nın en büyük 10 büyük kütüphanesinden birisini, üstelik Saraçhane gençlik kütüphanesini kuracaktınız, nerede? Şu an Saraçhane’nin kalbindeyiz. Gören, duyan var mı? Doğa, tarih, hemşehri, Mimar Sinan müzesi, Osmanlı müzesi, Bizans müzesi, teknoloji müzesi yapacaktınız, nerede? Esenler 15 Temmuz Otogarı'nı teknokente dönüştürüyordunuz, ne oldu? Megabüs, HızRay ne oldu? Silivri Metrosu ne oldu?"

"İBB'nin 4,5 yılda kaç konutu yenilediğini, kaç kentsel dönüşüm yaptığını söyleyemedi"

2019'da verilen vaatleri de hatırlatan Yılmaz, İmamoğlu'nun konuşmasında değindiği bazı yatırımlar hakkında şunları kaydetti:

"Ekrem Bey konuşmasında dakikalarca kentsel dönüşüm konuştu ancak konuşması ziyaret, tarama, gözlem, tespit gibi şeylerle doluydu. Bir türlü İBB'nin 4,5 yılda kaç konutu yenilediğini, kaç kentsel dönüşüm yaptığını söyleyemedi. Slogan, 'Bir yılda 20 bin, 5 yılda 100 bin'di. 5 yılda bin konut yaptığınızı düşünelim. Hesap yaptığımızda 500 yıl yapar. Ekrem Bey'in 50 dönem belediye başkanı olması lazım bu vaadini yerine getirebilmesi için. Buradan yola çıkıp Ekrem Bey'in yatırım hızını görebiliriz."

Büyük bütçelere karşın İstanbul'a bırakılan eserleri halkın değerlendireceğini belirten Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Fahrettin Kerim Gökay denilince akla ilk tanzim satış mağazaları gelir. Ahmet İsvan denilince akla ilk Halk Ekmek fabrikaları gelir, Recep Tayyip Erdoğan deyince akla çöp sorunu ve susuzluğun bitirilmesi gelir. Kadir Topbaş denilince akla metrolar, köprüler gelir. Ekrem İmamoğlu denilince akla İstanbul’da ne gelecektir? Ziya Paşa'nın söylediği gibi: 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.'"

Kaynak: AA