Sırbistan, savunma sanayii tedarikinde Çin’e olan yönelişini sürdürüyor. 2019 yılından bu yana savunma sanayii alanındaki iş birliğini yoğunlaştıran iki ülkenin bu alandaki nihayete eren son anlaşması, HQ-17AE kara tabanlı hava savunma füze sisteminin tedariki oldu.

Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle ortaya çıkan diplomatik ortamdan ötürü Rusya’dan Pantsir Hava Savunma Füze Sistemi tedarik edemeyen Sırbistan, Çin üretimi HQ-17AE Hava Savunma Füze Sistemi’ne yönelmişti. Sırp ordusu envanterindeki HQ-17AE’nın fotoğrafını, gazeteci Peter Voinovich paylaştı.

HQ-17AE Hava Savunma Füze Sistemi

Mobil bir hava savunma füze sistemi olan HQ-17AE, alçak ve orta irtifadaki hava hedeflerine angaje olabilecek şekilde geliştirildi. China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) tarafından geliştirilen sistem; seyir füzeleri, güdümlü bombalar ve havadan karaya füzeler, uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçları (İHA’lar) gibi hedeflere karşı kullanılabiliyor.

A P22120450818926 1

Rusya’da topçu sistemi üretiminde sorun Rusya’da topçu sistemi üretiminde sorun

Sırbistan, Çin’den Aldığı HQ-22 Hava Savunma Sistemini Sergiledi

HQ-17 füzesi yaklaşık 165 kilogramlık ağırlığı, yaklaşık 2.9 metrelik uzunluğu ve yaklaşık 0.23 metrelik çapı ile Rus yapımı Tor-M1 hava savunma füzesine benzemektedir. Hava hedeflerini yakalamak için Tor-M1’den biraz daha uzun olan 15 km menzile sahip olan HQ-17, 10 kilometre irtifaya kadar angajman gerçekleştirebilmektedir.

Yarı aktif radar güdümlü füzeden her HQ-17AE aracında, atışa hazır 8 adet bulunmaktadır. Shaanxi SX2306 Yükleme Aracı, HQ-17AE’ye her seferinde 4 adet füze yükleyebilmektedir.

Son dönemde Çin’in Sırbistan’a ihraç ettiği savunma ekipmanları arasında; CH-92 ve CH-95 silahlı insansız hava araçları, FT-8 havadan karaya füze ve HQ-22 uzun menzilli hava savunma füze sisteminin ihraç varyantı olan FK-3 yer alıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com