ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, başarılı bir test atışı gerçekleştirdi. ROKETSAN’ın resmi X hesabından yapılan paylaşımda SUNGUR’un hedefini tam isabetle vurduğu duyuruldu. Bu bağlamda yapılan paylaşımda, “Asimetrik savaş yeteneğiyle hava savunmamızın etkin gücü SUNGUR’un test atışı başarıyla gerçekleştirildi ve hedefini tam isabetle vurdu!” ifadesine yer verildi.

FNSS ön cephe hattı araçları ile EFES 2024’te FNSS ön cephe hattı araçları ile EFES 2024’te

TSK’ya SUNGUR hava savunma füzesi teslimatı!

Geçtiğimiz Şubat ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne SUNGUR hava savunma füzesi teslimatı gerçekleştirilmişti. İlgili gelişme Millî Savunma Bakanlığı’nın faaliyetlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı sırasında paylaşılmıştı. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR hava savunma füzesinin teslim edildiğini açıklamış ve şu ifadelere yer vermişti:

“Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca muhtelif miktarlarda; “Portatif Hava Savunma Füze Sistemi” ile “Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı”nın muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.”

SUNGUR Hava Savunma Sistemi

SUNGUR Hava Savunma Sistemi, muharebe sahasında ve geri bölgede bulunan hareketli/sabit birlik ve tesislerin kısa menzilli hava savunmasında kullanılacak, hava savunma füze sistemdir. SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, farklı platform entegrasyonlarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

SUNGUR’un halihazırda araç üzerinde (BMC Vuran’da EO/IR sistemi ile beraber 4 füze) ve tek er konfigürasyonları bulunuyor. Kara konuşlu kullanıma ek olarak Bayraktar TB2 ile AKINCI TİHA’ya SUNGUR füzelerinin entegrasyonu üzerinde çalışılıyor.

Photo Collage 20240515 174028633

Sistemde kullanılan 8.5 kilometre menzilli hava savunma füzesi, SUNGUR’u muadillerinden ayıran en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Füze sistemi sahip olduğu Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı Başlık (IIR) teknolojisi ile hedef vuruş hassasiyetini artırırken, envanterde mevcut benzer sistemden daha yüksek tesire sahip kısmi delici titanyum parçacıklı harp başlığı ile hava hedeflerinin imha edilmesinde de önemli bir avantaja sahip.

Yine muadillerine göre daha uzun menzilde etkin olmasını sağlayan sevk sistemi ve ateşleme öncesi kullanıcının hedefi uzak mesafeden algılama ve görüntülemesine imkân sağlayan nişangâh kullanımı, füzenin etkinliğini ve vuruş olasılığını artıran diğer teknolojiler olarak yerini alıyor.