Middle East Eye tarafından yapılan habere göre üst düzey bir ABD’li yetkili bu hafta Washington’un Ukrayna’ya tedarik sağlamak üzere Türkiye’den 155 mm’lik topçu mühimmatı satın alabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ise CNN Türk’e yaptığı açıklamada Washington’un “savunma sanayinde (Türkiye ile) yeniden çalışmaya başladığını” söyledi.

Türkiye’ye ek olarak ABD, 2022’den bu yana devam eden savaşın doğası gereği hızla tükenen Ukrayna stoklarını yenilemek amacıyla Yunanistan’dan çeşitli kalibrelerde 75.000 topçu mühimmatı satın almak üzere benzer görüşmelerde bulunuyor.

155Mm

Bayraktar TB3 SİHA EFES-2024’te ilk kez görev aldı Bayraktar TB3 SİHA EFES-2024’te ilk kez görev aldı

Açık istihbarat sitesi Oryxspioenkop, Mayıs 2023’te Ukrayna’ya 100.000 adet 155 mm’lik topçu mühimmatı tedarik ettiğini iddia etmişti. Bu kapsamda sosyal medyada paylaşılan görsellerle Türkiye’nin geçen yaz Kiev’e misket bombası, yani 155mm M483A1 DPICM topçu mühimmatı ihraç ettiğini iddia etmişti. Türk ve Ukraynalı yetkililer ise Türkiye’nin bu tür mühimmat ihraç ettiğini reddetmişti. Mühimmat tedarikine ek olarak Türkiye, Ukrayna’ya zırhlı araçlar, insansız hava araçları ve topçu sistemleri de sağladı.

Üst düzey bir Ukraynalı General de Temmuz ayında Ukrayna’nın Türk T-155 Fırtına obüslerini satın almakla ilgilendiğini söylemiş ancak talebin boyutundan veya olası zaman çizelgesinden bahsetmemişti. Army Recognition tarafından yapılan habere göreyse Ukrayna 12 adet T-155 Fırtına obüsü tedarik etmeyi planlıyor. Bu bağlamda habere göre sistemlerin ödemesini Pentagon sağlayacak.

Barış Pınarı Harekatı T 155 Fırtına

Barış Pınarı Harekatı – T-155 Fırtına

Kaynak: defenceturk.net