Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl kutlamalarına Türkiye'den geniş katılım Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl kutlamalarına Türkiye'den geniş katılım

Azerbaycan'ın Şuşa kentinde düzenlenecek olan "Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi" başlıyor. TDT üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Kırgızistan ve Özbekistan ile gözlemci üye Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yer alacağı zirve 5-6 Temmuz 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, zirve için Ercan Havalimanı'ndan ayrılarak Azerbaycan'a doğru hareket etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu eşlik edecek. 

"AİLE İLE BULUŞMAYA GİDİYORUZ"

Havalimanı'ndan ayrılmadan önce basın toplantısı yapan Tatar, "Biz hep birlikte daha güçlüyüz, aile ile buluşmaya gidiyoruz. TDT gözlemci üyeliğinin daha ileriye götürülmesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak öncelikli hedefimizdir." yorumunda bulundu. Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetiyle katıldığını belirten Tatar, TDT'ye KKTC'ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

KKTC, İLK KEZ ANAYASAL ADIYLA ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYONA KATILACAK

Ayrıca Tatar, KKTC’nin ilk kez uluslararası bir organizasyona anayasal adıyla kabul edildiğini ifade ederek, bunun iki devlet siyasetinin desteklenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. 

TDT DEVLET BAŞKANLARI GAYRİRESMİ ZİRVESİ BAŞLIYOR

“Ulaştırma Bağlantısı ve İklim Hareketi ile Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Etmek” konulu zirvenin öncesinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi toplanacak. Bu çerçevede teşkilat ile ilgili kilit konular tartışılacak ve teşkilatın gündemi ele alınacak. Zirve sonunda devlet başkanlarının Karabağ Deklarasyonu’nu imzalamaları bekleniyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Zirvesi en son 31 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenmişti. Toplantı, Kazakistan başkanlığında “Türkistan: Türk Dünyasının Manevi Başkentlerinden Biri” teması ile gerçekleşmişti.

Kaynak: QHA