TCG KINALIADA (F-514), 8 Nisan-1 Ağustos 2024 tarihleri arasında “Türkiye ile Japonya Arasındaki İlişkilerin Tesisi’nin 100’üncü Yıl Dönümü” ve “Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya Seyri’nin 134’üncü Yıl Dönümü” kapsamında gerçekleştirdiği seyrin Kushimoto/Japonya ayağına başarıyla ulaştı.

Türk Deniz Kuvvetleri bu seyir ile birlikte Türkiye’nin denizlerdeki görünürlüğünü artırmayı, milli platformlarını tanıtmayı ve liman ziyaretleri gerçekleştirilecek ülkeler ile ikili ilişkileri güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, dört buçuk ay sürecek bu önemli görevi icra etmek amacıyla Foça Deniz Üs Komutanlığı’ndan 8 Nisan günü hareket eden TCG KINALIADA, seyrin Maldivler ayağına 30 Nisan günü ulaşmıştı.

Tcg Kinaliada Min 1140X815

TCG KINALIADA’nın rotası

Toplamda 20 ülkede 24 liman ziyareti gerçekleştirecek olan TCG KINALIADA’nın rotası ise oldukça kapsamlı: Cidde/Suudi Arabistan, Cibuti, Mogadişu/Somali, Male/Maldivler, Chittagong/Bangladeş, Kuala Lumpur/Malezya, Jakarta/Endonezya, Bangkok/Tayland, Hong Kong/Çin Halk Cumhuriyeti, Busan/Güney Kore, Kushimoto/Japonya, Tokyo/Japonya, Hiroşima/Japonya, Manila/Filipinler, Singapur, Kolombo/Sri Lanka, Mumbai/Hindistan, Maskat/Umman, Doha/Katar, Abu Dabi/Birleşik Arap Emirlikleri, Karaçi/Pakistan ve Akabe/Ürdün.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, seyir boyunca ziyaret gerçekleştirilen ülkelerdeki Türk Şehitliklerinde anma törenleri düzenleneceği ve Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya Seyri’nin 134’üncü yıl etkinlikleri kapsamında Japonya’da özel törenler icra edileceği belirtilmişti. Ayrıca, bu seyir deniz haydutluğu ile mücadele kapsamında CTF-151 görev gücüne de destek sağlayacak.

Elon Musk-OpenAI çekişmesi Apple'ın ChatGPT entegrasyonu sonrası yeniden alevlendi Elon Musk-OpenAI çekişmesi Apple'ın ChatGPT entegrasyonu sonrası yeniden alevlendi

T C G Kinaliada1 Min 1140X815

Ertuğrul Fırkateyni Kazası

Ertuğrul Fırkateyni, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1889 yılında Japonya’ya dostluk ve diplomasi amacıyla gönderilen bir savaş gemisiydi. Geminin misyonu, Japon İmparatorluğuna Osmanlı devletinin dostluk mesajlarını iletmek ve iki ülke arasında yeni ilişkiler kurmaktı ancak görevini başarıyla tamamlayıp Japonya’dan dönüş yoluna geçen Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890’da şiddetli bir fırtınaya yakalanarak Kushimoto açıklarında kayalara çarparak battı.

Bu kazada, yaklaşık 587 mürettebat hayatını kaybetti. Bu trajik olay, Türk ve Japon halkları arasında güçlü ve kalıcı bir dostluğun temellerini attı. Her yıl anılan bu olay, bugün de iki ülke arasındaki derin saygının simgesi olarak yaşamaktadır.

Bu seyir ve anma törenleri, Türk ve Japon halkları arasındaki tarihi bağları daha da güçlendirmekte ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini pekiştirmektedir. TCG KINALIADA’nın Japonya ziyareti, bu önemli mirası onurlandırmanın yanı sıra, iki ülke arasındaki diplomatik ve kültürel ilişkileri daha da ileriye taşıma amacını taşımaktadır.

Kaynak: defenceturk.net