Titra Teknoloji, ALPiN insansız helikopterini deniz platformlarında çalışabilecek ve otonom olarak iniş kalkış yapabilecek şekilde modernize etmek için Airbus ile iş birliği yapıyor. Titra Teknoloji’nin CEO’su Abdulkadir Şener, 21-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen SEDEC Fuarı kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, insansız helikopterin ilk kez Türkiye’nin Irak’ın kuzey bölgesindeki operasyonlarında kullanıldığını belirtti.

Şener aynı zamanda Türkiye’nin ve diğer ülkelerin platformu deniz kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere talep ettiklerini söyledi. Bu bağlamda Türk ve Fransız firmaları arasındaki stratejik iş birliği anlaşması, Airbus’ın DeckFinder konumlandırma sisteminin ALPİN ile entegrasyonu konusunda iş birliği yapılmasını öngörüyor.

Airbus Helicopters, SDAM programının bir parçası olarak deniz durumu farketmeksizin uydu konum belirleme sistemlerinden (GNSS/GPS) bağımsız olarak bir İHA’nın gemiden otomatik olarak kalkışını ve inişini sağlamak üzere tasarlanmış bir donanım olan “DeckFinder”ı geliştiriyor.

Ekim ayında Fransız Ulusal Meclisi’nde yapılan bir oturumda, Fransız Donanması Komutanı Amiral Nicolas Vaujour bahsi geçen donanım hakkında, “SDAM ile benzersiz olacak bir şeyi başarma sürecindeyiz. Bir helikopter dronunun bir gemiye otomatik inişi bu aşamada hiç başarılamadı. Biz hariç. Bu teknolojik atılımı gerçekleştirme sürecindeyiz. Amerikan MQ-8C Fire Scout otomatik olarak gemilere iniş yapmıyor. Dolayısıyla bu teknolojik adımı ileriye götürmek istiyoruz. Endüstrimiz bunu yapabilecek kapasitede ve bununla gurur duyabiliriz.” ifadelerine yer verdi.

ALPİN İnsansız Helikopter

ALPİN İnsansız Helikopter, çift kişilik insanlı bir helikopterin kontrol mekanizmaları ve arayüzlerinin değiştirilerek sisteme özgü servo eyleyicilerin geliştirilen otopilot sistemi ile kontrol edilmesi yoluyla insansızlaştırılan/otonom özellik kazandırılan insansız hava aracıdır. Tek tuş ile dikey iniş/kalkış yapabilen ALPİN, atanan görevleri tam otomatik olarak yerine getirebilen ve yakıt dahil 200 kg faydalı yük taşıyabilen Türkiye’deki ilk insansız helikopterdir.

1666091213 Insansiz Helikopter Ve Kamikazeye Yatirim Destegi

Alpin İnsansız Helikopter (Görsel: Titra Teknoloji)

KORKUT hava savunma sistemi Paris’te görücüye çıkıyor! KORKUT hava savunma sistemi Paris’te görücüye çıkıyor!

200 kilometrelik kontrol yarıçapına sahip Alpin, 21.000 ft uçuş irtifasına sahip olmakla birlikte 9+ saat havada kalma süresine de sahiptir. Tam otonom kalkış-iniş yapabilen ALPİN, önceden tanımlı noktalara uçarak tüm görevleri eksiksiz yerine getirebilecek şekilde tasarlanan benzersiz bir platformdur. Yüksek yük taşıma kapasitesi, dikey iniş kalkış yapabilme yeteneği ve uzun süre havada kalabilme kabiliyeti ile üstün bir insansız platform olma özelliği taşımaktadır.

Kaynak: defenceturk.net

Editör: Haber Merkezi