TOLUN Mühimmatı, Konya Karapınar mevkiinde istenen hedefe ulaştı. Bu bağlamda ASELSAN’ın resmi X hesabından yapılan paylaşımda TOLUN Mühimmatı’nın yoğun GPS karıştırmasına rağmen hedefi yüksek hassasiyet ile vurduğu bildirildi. Ayrıca bu sayede GNSS karıştırma şemsiyesiyle korunan düşman unsurlarını vurabilme yeteneğinin de başarıyla test edilmiş olduğu belirtildi.

ASELSAN TOLUN

Güdümlü mühimmat TOLUN, hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (SADAK-4T) aracılığı ile atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen tümleşik KKS/ANS (GPS/INS) güdümlü tam atım bir mühimmattır. Hava aracından bırakılmadan önce kapalı olan kanatları, atış sonrası açılarak gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetinin oluşmasını sağlar.

CTech’ten Farnborough Airshow’a çıkarma CTech’ten Farnborough Airshow’a çıkarma

TOLUN, SADAK-4T ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabilmesi sayesinde tek sortide 8 farklı hedefe aynı anda saldırıya imkân verebilmektedir. Açılır kanatları ile 55 NM menzildeki hedeflere karşı etkin olup delici burun yapısı ile güçlendirilmiş betonu delerek betonla korunan hedefleri imha edebilme kapasitesine sahiptir. Hassas vuruş yeteneği ve düşük yanal hasar özelliği ile sivil yerleşim alanlarındaki stratejik düşman hedeflerine karşı etkin kullanılabilmektedir. Tolun Güdümlü Mühimmatının genel özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Teknik Özellikler

Menzil : 55 NM (102 km)

İrtifa : 0-40.000 ft (MSL)

Güdüm : GPS / INS

Harp Başlığı : 1 Metre Güçlendirilmiş Betonu Delme

Fiziksel Özellikler;

Ağırlık : 139 kg

Çap : 17 cm

Uzunluk : 180 cm

Platform;

F-16 Block 40

AKINCI

T O L U N S O L O T U R K 3

Editör: Haber Merkezi