ZMA-15 araçlarının yarı ömür modernizasyonu devam ediyor. Son olarak, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından muhtelif miktardaki aracın kabul faaliyetleri tamamlandı. Proje kapsamında teslimatların, bu yıl tamamlanması planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile DROPS aracının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Modernize Edilen ZMA-15’ler

Seri üretimdeki F-16 Blok 70’ler görüntülendi: 3 yıl dolu Seri üretimdeki F-16 Blok 70’ler görüntülendi: 3 yıl dolu

ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen modernizasyon kapsamında ZMA’lara; 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edildi.

Ayrıca, FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapıldı ve İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ile İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri, platformlara entegre edildi

ZMA-15 Modernizasyon Projesi ile 134 adet eski nesil silah kulesine sahip araca modern insansız kule entegre etmek suretiyle araçların ateş gücü, tehdit algılama ve uyarı sistemleri ile beka yetenekleri güç ve aktarma sistemlerindeki iyileştirmeler ile hareket kabiliyeti en üst düzeye getiriliyor.