Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Antonio Pineiro Sanchez’in resmî davetlisi olarak 3-6 Temmuz 2024 tarihleri arasında İspanya’yı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında; Türkiye ve İspanya arasında deniz platformlarına ilişkin iş birlikleri, ortak projeler ve eğitimler ile ilgili yeni fikirler konuşuldu.

Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, İspanya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Madrid’deki Deniz Müzesi’ni ziyaret etti ve burada Kaptan Juan Escrigas Rodríguez tarafından kabul edildi. Oramiral Tatlıoğlu, müzede bulunan tarihi gemi parçaları ve mektupları inceleyerek ziyaretine devam etti.

G Rt4Ha Y X E A E B M Vj Min 1140X815

TCG ANADOLU’da İspanya imzası

Türkiye’nin amfibi hücum gemisi sınıfına dahil olan ilk askeri gemisi olan TCG ANADOLU, ana yüklenicisi Sedef Tersanesince inşa edilmiş ve İspanyol kraliyet deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan Juan Carlos-I ile Avustralya Kraliyet Deniz Kuvvetleri (RAN) hizmetine giren Canberra Sınıfı özgün tasarımlı LHD’ler örnek alınarak İspanyol tasarımcı Navantia tarafından tasarlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen 100. Yıl Hitabı kapsamında donanma ile ilgili yeni gelişmeleri paylaşarak şu açıklamalarda bulunmuştu: “İspanya ile daha önce yaptığımız gibi yeni bir anlaşma daha yapmayı düşünüyoruz. Bu anlaşma ile beraber TCG ANADOLU’nun bir üst versiyonunu ülkeye kazandırmak suretiyle uçak gemisi sayının 2’ye çıkarmayı planlıyoruz.”

ABD Donanmasında büyük kriz: F/A-XX projesi çökebilir ABD Donanmasında büyük kriz: F/A-XX projesi çökebilir

T C G A N A D O L U Istanbul Bogazi Gecisi 9 Scaled

TCG ANADOLU’ya ek olarak Türkiye ve İspanya arasında farklı alanlarda da iş birlikleri mevcut. Bu bağlamda İspanya’nın Patriot hava savunma sistemi Adana’da bulunan İncirlik Üssü’nde yer almakta. 2013 yılında Türkiye-Suriye sınırı yakınlarına Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda Patriot hava savunma sistemleri yerleştirilmiş, ancak her üç ülke de 2 yıl içinde bataryalarını, füze tehdidi kalmadığı ve teknik güncelleme ihtiyaçları çerçevesinde geri çekmişti. Türkiye’nin hava savunma ihtiyacı, İtalya ve İspanya’nın bataryalarıyla sağlanmaya başlanmıştı.

Kaynak: defenceturk.net