İslâm dünyasının her sene Hicri takvime göre bir ay boyunca oruç ibadetini yerine getirmesinin ardından kutladığı Ramazan Bayramı 3 gün boyunca kutlanacak. Bu sene 10 Nisan'da başlayan bayram, kabir ve ev ziyaretlerinin ardından 12 Nisan'da son bulacak. 

Türk dünyası liderleri de tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik etti. Liderler, bayramın ilk günü tebrik mesajlarını yayımladı. 

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ

"Ramazan ayı, insanların kalplerini ve zihinlerini aydınlatan, onları barışa, birliğe ve güzel ahlaka davet eden mübarek aylardan biridir. Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu bu ayda Müslümanlar, Cenab-ı Hakk'a karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirme fırsatını yakalıyor ve manevi zenginliğin sevincini yaşıyorlar. 

İslam dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Azerbaycan'da her yıl kutlanan dinî bayram ve törenler, Müslüman dünyasıyla manevi dayanışmamızın somutlaşmış halidir. Bu yılki Ramazan Bayramı'mız, 30 yıllık düşman zulmünden kurtulmuş ata vatanımız olan Azerbaycan'ın egemen topraklarının tamamında düzenlenecek olmasıyla da dikkat çekiyor.

Oruç imtihanlarından çıkan mümin vatandaşlarımız Ramazan ayını gurur ve şükran duygularıyla terk ediyor. Ülkemizin her yerinde insanımıza özel hayır ve yardım çalışmaları yürütülmekte, şehitlerimizin ölümsüz anısı minnetle anılmaktadır. Allah katında dualarınızın ve niyetlerinizin kabul olmasını, bu mübarek bayramın iyilik, şefkat ve merhamet bayramına dönüşmesini, toplumumuzdaki birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesini temenni ediyorum" 

F9A89A3Aa8404270Bc2Dc2E02A16B5A4

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI SADIR CAPAROV'DAN BAYRAM TEBRİĞİ

"Sevgili yurttaşlar, aziz muhterem Müslüman kardeşlerim,

İslam'ın beş şartından biri olan mübarek oruç ayı başarıyla sona erdi ve Ramazan Bayramı geldi. Hepinizin Ramazan Bayramını içtenlikle kutluyorum!

İmanın bir adımı olarak kabul edilen oruç sırasında ruhumuzu arındırdık, Yaradan'a olan inancımızı güçlendirdik, egomuzu dizginledik, sağlığımıza dikkat ettik. Bununla birlikte iyilik ve şefkat duyguları artacak, hayırlar artacaktır. Onun için bu büyük ayda halkımızın birliğinin bir kez daha pekişeceğine inancım tamdır.

Halkımızın huzuru ve ülkemizin kalkınması için otuz gün oruç tutarak yaptığınız dualarınız kabul olsun. İmanımız ve güvenimiz artsın, bir sonraki oruç ayına kadar bizlere bereketli bir ömür nasip etsin. Atalarımızdan kalan asil vasıflarla milletimize, devletimize hizmet edelim. Bunu yapacak arzumuz, inancımız ve irademiz var. Her birimiz milli birliği güçlendirmek ve aziz ülkemizin aydınlık geleceğine katkıda bulunmak için çabalayalım.

Yaradan her evin bereketini, rızkını artırsın, sıcak bir ortam versin. Tüm iyi dileklerimizin gerçekleşmesini diliyorum! Ramazan Bayramı'mız kutlu olsun"

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan bir ilk KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan bir ilk

Sadir Caparov Aa 1595588 1712829012 924

ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ŞEVKET MİRZİYOYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ

"Sevgili yurttaşlar!

Mübarek Ramazan ayını temiz bir kalp ve ruh ve imanla geçirip, kutsal dinimizin emrettiği tüm ritüelleri ve ibadetleri yerine getirerek geçiren siz ülkenin tüm Müslümanlarını, Özbekistan halkını canı gönülden tebrik ediyorum ve bugün Ramazan'ı selamlıyorum. Bu mutlu anlar için Allah'a şükrediyoruz. Yüce Rabbim gönülden gelen dualarımızı ve iyi niyetlerimizi kabul etsin! En yüksek değer adına, insan adına asil eylemlerimiz devam etsin! 

Bu mübarek anlarda yurt dışındaki soydaşlarımızın, uzak ve yakın ülkelerdeki tüm Müslüman ümmetinin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Kalplerimizin ayrı bir sevinçle dolduğu bu muhteşem günde, bir kez daha Ramazan Bayramı'nızı en içten dileklerimle kutluyor, ailelerinize sağlık, mutluluk ve refah diliyorum. Tüm güzel umutlarımız gerçekleşsin! Anavatanımız refaha kavuşsun! Hayırlı Ramazanlar!"

Bac84F3088E14E19A82C92F550424D9C

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI KASIM CÖMERT TOKAYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ

"Mübarek Ramazan ayında müminler, evrensel insanî değerlere büyük önem veriyor, manevi arınma için samimi bir çaba gösteriyor, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor ve şefkat gösteriyor. Ramazan ayının gerçek özü; sabır, azim ve ölçülülüğe dayanan 30 günlük oruçta yapılan iyi davranışlarla ortaya çıkıyor. Atalarımızın geleneksel dini, tüm insanları barış ve sükûneti, merhamet ve şefkati, nezaket ve yaratıcılığı, dürüst çalışmayla elde edilen hak edilmiş başarıyı benimsemeye çağırır. Sonuçta bu, tüm milletimizin birliğinin ve refahının güçlenmesine katkı sağlıyor.

İslam ilkelerinin, Ramazan ayının ve Ramazan Bayramı'nın ülkenin kültürel mirası ve gelenekleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı. Bu süreklilik tüm vatandaşları birleştirir ve adil bir toplum yaratılmasına önemli katkı sağlar. Milletimiz daima huzur ve uyum içinde olsun, her ev mutluluk ve refahla dolsun!”

431Af882Abf24Bac9E00A1D15Df18A78

TÜRKMENİSTAN CUMHURBAŞKANI SERDAR BERDİMUHAMMEDOV'DAN BAYRAM TEBRİĞİ

"Ramazan gecelerinde ve bayramda yaptığınız ibadetleriniz, teravih namazlarınız, verdiğiniz sadakalarınız, okuduğunuz ayetleriniz, bağımsız devletimizin yeryüzündeki varlığının sonsuza dek kalmasını, merhametli halkımızın sonsuza dek mutlu ve refah içinde olmasını hatırlatan dualarınız Yüce Allah'ın huzurunda kabul olsun"

A45730Fa8B124E3F824D920C835E06De

KKTC CUHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN BAYRAM TEBRİĞİ

"Değerli vatandaşlarım, 

Bu mübarek bayram gününde sizlerin huzur ve mutluluk içinde nice bayramlar geçirmenizi temenni ediyorum. Gönüllerimizdeki sevgi ve kardeşlik duygularının pekiştiği birlik ve beraberliğimizin bu özel günlerde hep birlikte sağlık, başarı ve esenlik dolu bir geleceğe yürüyelim. Ramazan Bayramı'nı kutladığımız bu anlamlı günlerde ülkemiz için güzel ziyaretlerde bulunurken aynı duyarlılıkla dünyada ve bölgemizdeki komşu ülkede de bayramın öncelikle sağlık, barış, huzur ve güven ortamında kutlanmasını temenni ederim. 

Huzur ve güven ortamının korunması, halkımızın gelecekte daha aydınlık günlerde bir yaşama kavuşması için tüm gücümüzle ulaşabilmekteyiz. Hükûmetimiz de üstlemiş olduğu sorumlulukların bilinciyle halkımızla birlik ve dayanışma içerisinde hizmet için canla başla çalışmaktadır. Devletimize olan inanç ve ülkemize duyduğumuz sevgiyle daha güzel günlere ulaşmak için özveriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bayramlar bir ayağa gelmenin ve kaynaşmanın en güzel yaşandığı günlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımız anavatan Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimizin ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dilerim"

Photo Collage 20240411 210938116