Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) 6 Temmuz 2024 tarihinde Azerbaycan'ın Şuşa kentinde düzenlenen TDT Gayrıresmi Zirvesi marjında toplandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Jeenbek Kulubayev, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Özbekistan’da resmi temaslarda bulundu Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Özbekistan’da resmi temaslarda bulundu

Gryj1A4Waaazqq7 1720247939 107 X750

Görüşmeler Şuşa Zirvesi'nin çerçevesi, gündemi ve TDT Devlet Başkanları Konseyi tarafından imzalanması öngörülen belgeler etrafında yoğunlaştı. Ayrıca, Türkmenistan'a Türk Akademisi ve Türk Kültür ve Miras Vakfı nezdinde gözlemci statüsü verilmesi ve Prof. Dr. Istvan Vasari'nin (István Vásáry) TDT Macaristan Temsilcilik Ofisinin yeni İcra Direktörü olarak atanması bakanlar tarafından kararlaştırıldı.

Turk Devletleri Teskilati Disisleri Bakanlari Konseyi Toplantisi Azerbaycanin Susa Kentinde Duzenlendi 6688E199D0Eb1 Lg 1720248003 936 X750

Toplantıda ayrıca, TDT Genel Sekreteri Teşkilat bünyesindeki son çalışmalar ve gelecek perspektifleri hakkında güncel bilgiler aktardı. Bakanlar, TDT'nin uluslararası görünürlüğünün arttırılması ve Teşkilatın güçlendirilmesindeki çabaları münasebetiyle Sekretaryaya takdirlerini ifade ederek, bu çabaları destekleme kararlılıklarını teyit ettiler.

Kaynak: QHA