Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen "Mustafa Kemal Atatürk-2023" ortak taktik tatbikatı, 24 Ekim 2023 tarihinde Üst Düzey Gözlemci Günü kapsamında devam ediyor.

TÜRK DÜNYASINDAN BİR ÇOK YETKİLİ TATBİKATI İZLEYECEK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, tatbikata katılan üst düzey gözlemcilere ilişkin açıklama yaptı. Azerbaycan Savunma Bakanı Albay General Zakir Hasanov'un daveti üzerine Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Tacikistan Savunma Bakanı Albay General Şerali Mirzo ve heyeti, Kazakistan Savunma Bakanlığından Tümgeneral Cumabek Ahmetov, Özbekistan Savunma Bakanlığı'nın Muharebe Eğitiminden Sorumlu Yardımcısı Albay Kadircan Tursunov’un yanı sıra Türkiye'nin çok sayıda savunma sanayii şirketinin yöneticileri ve temsilcileri katılım sağladı.

"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 2023" TATBİKATI DEVAM EDİYOR

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen "Mustafa Kemal Atatürk-2023" ortak taktik tatbikatı 23 Ekim 2023 tarihinde başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, tatbikatın Bakü, Nahçıvan ve işgalden kurtarılan Karabağ bölgesinde gerçekleşeceğini bildirdi. Bakanlık, tatbikata çeşitli birliklerden toplamda 3 bin personelin katıldığını aktardı.

Tatbikatta her iki ülkeden 130 adet zırhlı araç, 100 adet topçu aracı ve 20'den fazla uçağın yanı sıra mühendislik teçhizatı ve küçük botlar da görev alıyor.

Batı Trakya'daki eğitim sorunu Avrupa Parlamentosunun gündeminde Batı Trakya'daki eğitim sorunu Avrupa Parlamentosunun gündeminde

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'DAN ORTAK TATBİKAT 

Eğitimde, modern muharebe yöntemlerinin kullanılması ve çeşitli birliklerin operatif stratejisinin askerî operasyonlarda uygulanması, etkileşimli olarak faaliyetlerinin düzenlenmesi, nehirler üzerinde geçiş açmak amacıyla duba köprüleri inşa edilmesi ve konvansiyonel düşmanın derinliklerine çıkarma yapılması gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

"Mustafa Kemal Atatürk-2023" ortak taktik tatbikatında, birliklerin etkileşimi sırasında muharebe koordinasyonunun sağlanması, yönetimin iyileştirilmesi, deneyim paylaşımı ve personelin profesyonelliğinin artırılmasına odaklanılacak.

Kaynak: QHA