Milli Savunma Bakanlığı (MSB) basın sözcüsü Tuğamiral Zeki Aktürk gerçekleştirdiği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine aralıksız devam edildiğine dair açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi.

“15 ve 17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16’larımız eşliğinde ABD Hava Kuvvetlerine ait 2 adet B-1B uçağı ile Havada Yakıt İkmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör eğitimleri yapılmıştır.”

SARSILMAZ’dan silah kulesi hamlesi SARSILMAZ’dan silah kulesi hamlesi

Yapılan eğitim ve tatbikat faaliyetleri kapsamında ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üssü Kanat Komutan Yardımcısı Albay Robert Schoeneberg de aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“İncirlik’teki bu tarihi sıcak yakıt ikmali operasyonunu desteklemekten ve anmaktan heyecan duyuyoruz.” 

Zeki Aktürk basın bilgilendirme toplantısında ayrıca; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) kapsamında, Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait Themistocles firkateyni ve Fransa Deniz Kuvvetlerine ait FS Somme gemisinin İstanbul’a, Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti devir teslimi kapsamında Almanya Deniz Kuvvetlerine ait FGS Baden Württemberg ve FGS Branderburg gemileri tarafından Mersin’e liman ziyareti gerçekleştirildiğini de belirtti.

Eğitim ve tatbikat kapsamında, ABD Hava Kuvvetlerinin 9. Seferi Bombardıman Filosuna görevlendirilen B-1B bombardıman uçakları, uzun süredir planlanan sıcak yakıt ikmali için İncirlik Hava Üssü’ne geldi. İncirlik Hava Üssü’nden yapılan açıklamaya göre, “hot-pit” denilen yakıt ikmali, motorlar çalışma halinde iken uçağa yakıt ikmali yapma taktiği anlamına geliyor. Söz konusu uçaklar, Türk Hava Kuvvetleri ile eğitim görevi için yola çıkmadan önce iki saatten daha kısa bir süre İncirlik Üssü’nde kaldığı belirtiliyor. Misyon kapsamında ABD uçakları, İncirlik’e inmeden önce Türk savaş uçaklarıyla entegre olarak eğitim gerçekleştirmiştir. Bu eğitime ek olarak ABD uçaklarının Türk kuvvetleriyle koordineli olarak farklı eğitim faaliyetleri de gerçekleştirdiği biliniyor.