Türk Hava Kuvvetleri envanterinde buluna E7-T Barış Kartalı uçaklarının modernizasyonuna yönelik ASELSAN, HAVELSAN ve THY TEKNİK firmalanın katılımı ile fizibilite çalışması yürütüldü. Bu bağlamda ilgili gelişme ASELSAN’ın 2023 yılına yönelik yayınladığı faaliyet raporunda paylaşıldı. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Barış Kartalı – Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı Modernizasyonu kapsamında, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki E7-T HİK Sisteminin operasyonel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla verilen isterler doğrultusunda modernize edilmesi amacıyla TUSAŞ koordinasyonunda ASELSAN, HAVELSAN ve THY TEKNİK firmaları katılımı ile fizibilite çalışması yürütüldü. Modernize edilecek kısımlarda yazılım ve donanımdaki demodelik durumlarının giderilmesi hedeflendi”

Baris G1 En1377 1140X738

MKE ve Rheinmetall’den iş birliği MKE ve Rheinmetall’den iş birliği

Buna ek olarak E7-T HİK uçağına yönelik milli ARES-2A Sistemi’nin teslimatının gerçekleştirildiği de duyuruldu. E7-T Barış Kartalı uçakları, halihazırda İsrailli Elbit firmasının ESM (Electronik Support Measures; Elektronik Destek Sistemi) sistemini kullanıyor. Yapılan teslimatla İsrail üretimi elektronik destek sistemlerinin milli ARES-2A Sistemi ile değiştirilmesi muhtemel.

E7-T Barış Kartalı Projesi

Dönemin Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Boeing firması arasında B737-700 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı’nın (HİK) tedarikine yönelik sözleşme imzanlanmış ve sözleşme 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Barış Kartalı Programı çerçevesinde Türkiye, Amerikan Boeing firmasından dört adet B737 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı ve bir adet Yer Destek Sistemi satın almıştır.

Baris G3 En1379 1140X738

Söz konusu programda TUSAŞ ile Boeing firması arasında 28 Ocak 2004’de “Modifikasyon, Sistem Yerleşimi, Kontrol, Test ve Teslim” işlemlerini kapsayan bir alt yüklenicilik sözleşmesi de imzalanmıştır. Program çerçevesinde ilk uçağın işlemleri Boeing-Seattle tesislerinde, diğer üç uçağın işlemleri ise TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: defenceturk.net