Kazakistan'ın Türkistan şehrinde düzenlenen 2. Türk Üniversitelerarası Spor Oyunları organizasyonuna 3 branşta katılan Türkiye, on üçü güreş, ikisi masa tesini ve üçü satrançta olmak üzere toplamda 18 madalyanın sahibi oldu.

Dîvânu Lugâti’t-Türk'ün 950. yılı UNESCO çerçevesinde kutlanacak Dîvânu Lugâti’t-Türk'ün 950. yılı UNESCO çerçevesinde kutlanacak

Türk Devletleri Teşkilatının himayesinde düzenlenen 2. Türk Üniversitelerarası Spor Oyunları, 6 Kasım 2023 tarihinde başladı. 10 Kasım 2023 tarihinde sona erecek organizasyonda turnuva boyunca judo, güreş, futsal, voleybol, masa tenisi, satranç branşlarında karşılaşmalar tertip edildi. Türkiye turnuvalara güreş, masa tenisi ve satranç branşlarında katılım gösterdi.

TÜRKİYE GÜREŞ BRANŞINA DAMGA VURGU

Türkiye adına güreş serbest kategorisinde 74 kg'da Cüneyt Budak, 86 kg'da Ramazan Sarı, 92 kg'da Muhammed Gimri ve 125 kg'da Hakan Büyükçıngıl altın madalya kazanarak şampiyon oldular.

Greko-Romen stilinde ise 72 kg'da Abdullah Toprak, 82 kg'da Abdulsamet Başar, 87 kg'da Doğan Kaya altın madalya kazanarak takım halinde şampiyon oldu.

55 kiloda Muhammed Emin Çakır, 60 kiloda Mert İlbaş, 63 kiloda İsmail Çulfa, 77 kiloda Abdurrahman Kalkan ve 97 kiloda Beytullah Kayışdağ gümüş madalya, 67 kiloda Furkan Sungur ise bronz madalya elde etti. Türkiye Serbest Takımı da ayrıca takım halinde üçüncü olarak bronz madalya elde etti.

KADIN MASA TENİSİ TAKIMI DA ŞAMPİYON OLDU

Üniversite oyunlarında masa tenisinde Türkiye'den Özge Yılmaz, Nursena Çoklar ve Zeynep Karaca'dan oluşan kadınlar takımı da altın madalya kazandı ve takım halinde şampiyon oldu.

Ziver Gündüz ve Tugay Şirzat Yılmaz'dan oluşan erkekler masa tenisi takımı ise bronz madalya elde etti.

SATRANÇTA ÜÇÜNCÜLÜK

Kazakistan'daki üniversite oyunlarında satrançta Ataberk Eren altın madalya, Bengü Sena Ayan ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Ataberk Eren, Bengü Sena Ayan ve Sude Hereklioğlu'ndan oluşan takım ise satrançta, takım olarak da bronz madalya kazandı.

Kaynak: QHA