Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 19 Şubat 2024 tarihli Türkiye ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Ziyarette Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı arasında Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev tarafından imzalandı.

ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ AZERBAYCAN TÜRKÜ OLACAK

Tebriz'deki tarihi Türk kültür mirası Babahan Evi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya Tebriz'deki tarihi Türk kültür mirası Babahan Evi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Mutabakat zaptı kapsamda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de kurulması planlanan Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi bu sene eğitime başlayacak. Üniversitede rektörün kim olacağı ise merak konusu oldu. Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev, gazetecilere verdiği demeçte, üniversite rektörünün Azerbaycan Türkü olacağını duyurdu. Eğitim kurumunun şehir merkezinde olacağını bildiren Emrullayev, "Prosedürler resmileştikten sonra kamuoyuna açıklanacaktır." dedi.

BU YIL İÇİNDE FAALİYETE GEÇECEK

Yeni bir yükseköğretim modeli olarak uluslararası öğrencilere hitap edecek olan Türkiye- Azerbaycan Üniveristesinin bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Türkiye başta sağlık, mühendislik ve bilişim alanlarındaki birikimini Azerbaycan’a taşımış olacak.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının yürütüleceği Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi ile nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve her iki ülkenin bilimsel araştırma potansiyelinin bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: QHA