Kahveci, Türkiye Kamu-Sen'in 32. kuruluş yıl dönümü kapsamında Ankara'da bir otelde düzenlenen programda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun, bugünün değişen şartlarına uyarlanması gerektiğini söyledi.

MHP'li Karakaya: MHP olarak her zaman hukukun üstünlüğünden yana olduk olmaya da devam edeceğiz MHP'li Karakaya: MHP olarak her zaman hukukun üstünlüğünden yana olduk olmaya da devam edeceğiz

Konfederasyon olarak, yeni kamu personel rejiminin temel ilkelerini, hedeflerini, beklentilerini ortaya koyan bir çalışma yaptıklarını anlatan Kahveci, şöyle konuştu:

"Bütün sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli, devletin asli ve sürekli görevleri kadrolu memurlar eliyle gördürülmelidir. Atamalarda liyakat ve ehliyet esas alınmalı, mülakat uygulamasına son verilmelidir. Görevde yükselme ve unvan değişikliği, adalet ve hakkaniyet ilkelerine göre düzenli aralıklarla yapılmalı ve yazılı sınava dayalı olma şartı getirilmelidir. Yönetici atamasında mutlaka yeni bir anlayışa, yaklaşıma ihtiyacımız var. Önerimiz, merkezi bir sınav yapılması, daha sonra da yönetici akademisi oluşturulması.

Günün gereklerine uygun bir harcırah kanunu hazırlanmalıdır. Kadrosuzluk nedeniyle derece yükselmesi yapamayan memurlara yükselebilecekleri en üst kadro derecesi verilmelidir. Artık enflasyona dayalı ücret politikasını bırakıp, enflasyonun üzerinde çalışanlarımıza, emeklilerimize refah ücreti getirmemiz lazım. Enflasyon artı refah ücreti talep ediyoruz."

Birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek gösterge oranlarının 3600 olarak belirlenmesi gerektiğini ifade eden Kahveci, Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesinin yeniden ödenmesini istedi.

Tüm memurlara bayram ikramiyesi verilmesi talebini de dile getiren Kahveci, "Kamu görevlileri üzerindeki vergi yükü hafifletilmelidir. Biz vergilerimizin yüzde 15 ile sabitlenmesini istiyoruz. Vergide adalet ilkesi gereği, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın." dedi.

Kaynak: AA