Pakistan Donanması’nın kabiliyetlerini arttırmak amacı ile ASFAT A.Ş. yükleniciliğinde başlanılan PN MİLGEM Projesi’nin ilk gemisi olan PNS BABUR (F-280) çok maksatlı korveti, Pakistan’ın Karaçi şehrine ulaştı. Bu bağlamda Karaçi Deniz Tersanesi’nde Pakistan Donanması subay ve astsubaylarının katılımıyla bir karşılama töreni gerçekleştirildi.

Törene onur konuğu olarak katılan Pakistan Filosunun Komutanı Koramiral Muhammad Faisal Abbasi, PN MİLGEM sınıfı korvetlerin Pakistan Donanması’nın ve Pakistan’ın deniz sınırlarını koruma kabiliyetlerini önemli ölçüde artıracağını ve Pakistan Donanması’nın Hint Okyanusu Bölgesi’nde bağımsız olarak Bölgesel Deniz Güvenliği Devriyeleri yürütme girişimini güçlendireceğini vurguladı.

Bu bağlamda Türkiye ve Pakistan’ın güçlü dostluk bağlarına ve ikili ilişkilerine de dikkat çeken Abbasi, İstanbul Tersanesi’nin profesyonel kabiliyetini takdir ederek gelecekteki iş birliklerinin Pakistan Donanması’na deniz teknolojisinin transferi noktasında umut verici olduğunu ifade etti.

PN MİLGEM Projesi

Peru ve Rusya arasındaki Yak-130 görüşmeleri çıkmaza girdi Peru ve Rusya arasındaki Yak-130 görüşmeleri çıkmaza girdi

Milli Savunma Bakanlığına (MSB) bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ’nin (ASFAT), PN MİLGEM Projesi ile Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki o güne kadarki en büyük savunma sanayi ihracatına tek kalemde imza atmıştı. Bu bağlamda 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan sözleşme, Pakistan Donanması için 4 adet korvetin inşasını kapsamaktadır. Gemilerin 2 adedi Türkiye’de, 2 adedi ise Pakistan’ın Karaçi şehrinde inşa edilmesine sözleşme kapsamında karar verilmişti.

Sınıfının ilk gemisi olan PNS BABUR 4 Haziran 2020 tarihinde kızağa konduktan sonra 15 Ağustos 2021 tarihinde denize indirilmişti. İlgili gemi, Pakistan Donanması’na ise 23 Eylül 2023 tarihinde yapılan törenle birlikte teslim edilmişti. 29 Şubat 2024 tarihinde ise Milli Savunma Bakanlığı’nın paylaşımına göre Pakistan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Ovais Ahmed Bilgrami ve heyeti, Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile test ve eğitim faaliyetleri devam eden PNS BABUR (F-280) gemisinde incelemelerde bulunmuştu.

Ssstwitter.com 1716886939225 2 1140X815

PNS Babur Korveti

Sözleşme kapsamında üçüncü gemi (F-282) PNS Khaibar, 1 Mayıs 2021 tarihinde kızağa konmuş olup ve Kasım 2022’de denize indirilmişti. Denize indirilmesinden sonra yapılacak testlerinin ardından Ağustos 2024’de Pakistan Donanmasına teslim edilmesi planlanıyor. Sınıfın son gemisi (F-283) PNS Tariq ise 5 Mayıs 2021 tarihinde Karaçi’de kızağa konmuş olup 2022 yılı sonunda denize indirilmiştir. Denize indirilmesi ve testlerinin ardından Şubat 2025’te teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceturk.net