2024 yılı içerisinde TSK’nın envanterine girmesi planlanıyor

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu yaptığı açıklamada sistemin 2024 yılı içerisinde TSK’nın envanterine girmesine dair planlamanın olduğunu belirtti. Memoğlu, “Yerli Hava Savunma Sistemimiz SİPER, Türkiye’nin milli imkânlarla geliştirdiği ilk uzun menzilli hava savunma füze sistemi olma unvanını elinde bulunduracak. Sistemin kabul testleri başladı ve 2024 yılı içerisinde TSK’nın envanterine girmesi planlanmaktadır.” dedi.

Sisteme ilk olarak 100+ km menzile sahip ÜRÜN-1 füzesi entegre edilecek

Sisteme ilk olarak 100+ km menzile sahip ÜRÜN-1 füzesinin entegre edileceğini ardından ise ÜRÜN-2 füzesinin entegrasyonu kapsamında etki alanının 150+ km menzile ulaşacağını belirten Memoğlu, Sistem envantere ilk olarak ÜRÜN-1 Füzesi ile giriş yapacak. Bu füzenin 100 km+ bir menzile sahip olduğu bilinmektedir. İlerleyen zamanlarda entegrasyonu sağlanacak olan ÜRÜN-2 füzesi ise 150 km+ bir menzile sahip olacak. Harita çalışmamız kapsamında yerli ve milli hava savunma sistemimiz SİPER’e ÜRÜN-1 ve ÜRÜN-2 füzelerinin entegrasyonu kapsamında muhtemel etki alanını ölçümlemek istedik. Görüldüğü üzere harita dosta güven ve düşmana korku salmaya yetecek cinsten bir izlenim oluşturuyor.” İfadelerini kullandı.

Yerli Hava Savunma Sistemi SİPER Etki Alanı Haritası

2024 yılında TSK'nın envanterine dâhil edeceği 72 milli silah sistemi 2024 yılında TSK'nın envanterine dâhil edeceği 72 milli silah sistemi

 siper_etki_alani_YUTAM 

Sistemin kara, hava ve deniz yolu ile taşınma imkânı bulunuyor

Sistemin kara, hava ve deniz yolu ile taşınma imkânı bulunduğunu vurgulayan Memoğlu, “SİPER hava savunma sistemi kara, hava ve deniz yolu ile taşınma imkânı bulunan bir sistem. Bu şu demektir. Biz bu etki alanı haritasını hazırlarken karayı baz alarak çalışmayı haritalandırdık. Biz bu ölçümlemeyi Mavi Vatan’dan da yapabiliriz demektir bu sistemin taşınabilen bir sistem olması. Kısaca 100+ km menzile sahip ÜRÜN-1 füzesi ve 150+ km menzile sahip ÜRÜN-2 füzesi ile menzillerinin bu yolla daha da hedef büyütmesi söz konusu olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Stratejik tesislerin korunmasında etkili olacak

SİPER Hava Savunma Sistemi, stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı uzun menzil hava savunması, dağıtık mimari, yakın ve uzak konuşlanma yetenekleri, çoklu angajman ve ardışık ateşleme, zorlu hava koşullarında görev yapabilme yetenekleriyle öne çıkmaktadır. Kara, hava ve deniz yolu ile taşınma imkânı da bulunan sistem, mobilite açısından da öne çıktığını kanıtlıyor. SİPER Hava Savunma Sistemi’nin canlı hedeflere, seyir füzelerine, havadan karaya mühimmatlara ve insansız hava araçlarına karşı etkili olduğu da biliniyor.

Kaynak: benguturk.com & YUTAM