Türkmenistan'ın bazı bölgelerinde, Rusya'da çalışmak için resmi teklif alan vatandaşlara uçak bileti satışı durduruldu.

The Times of Central Asia gazetesinin 9 Nisan 2024 tarihinde gündeme taşıdığı haberde, söz konusu durumun Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna yapılan terör saldırısı nedeniyle ortaya çıktığı kaydedildi.

Gazete, saldırının ardından 22 Mart 2024 itibariyle Türkmenistan'dan Rusya'ya işçi göçünün aniden durduğunu, çalışma daveti alan ve vize başvurusunda bulunanların, bilet satın alamayacaklarını öğrendiğini belirtti.

RUSYA TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARINI SINIR DIŞI ETMEYE HAZIRLANIYOR

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Moskova yakınlarındaki Domodedovo'da bulunan bir markette çalışan Türkmenistanlı 12 işçi tutuklanmış ve 4'ü para cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakılmıştı. İşçilerden 8'i ise sınır dışı edilmek üzere Moskova bölgesindeki Yegoryevsk kentinde bulunan özel bir gözaltı merkezine nakledilmişti.

Gazete'nin Chronicles of Turkmenistan'a dayandığırdığı habere göre, Vidnoye'deki bir gözaltı merkezinde sınır dışı edilmeyi bekleyen 47 Türkmenistan vatandaşı bulunuyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve Rus hükûmeti, Türkmenler için vize verilmesinin en az bir buçuk yıl süreyle askıya alınması olasılığını görüşmeye başladı. Bir rapora göre, sadece diplomatlar ve büyük işletmelerin temsilcileri için bir istisna uygulanacak.

MOSKOVA’DA SİLAHLI SALDIRI

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlendi. Saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkltan sonra konser salonunun bulunduğu binanın çatısında yangın çıktı, bir süre sonra binanın çatısı çöktü.

Güney Azerbaycan’da tarihi kale eser kaçakçılarının kurbanı oldu Güney Azerbaycan’da tarihi kale eser kaçakçılarının kurbanı oldu

Saldırıdan kısa süre sonra terör örgütü DEAŞ, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı mensuplarının düzenlediğini iddia etti. Rusya Soruşturma Komitesi saldırıda en az 143 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırı sonrasında Rusya tarafından hedef gösterilerek gözlerin çevrildiği Ukrayna tarafı ise, olayla bir ilgilerinin olmadığını belirterek saldırının Rusya Devlet Başkanı Putin'in emriyle planlanan kasıtlı bir eylem olduğunu öne sürdü.