An 124’e T6A ile birlikte fırlatma alanında gerçekleştirilecek testlerin yer destek ekipmanları da yüklendi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı M. Fatih KACIR’ın, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın katıldığı törende paydaş kurumların yöneticileri de yer aldı.

Boeing'in Starliner mekiği ve iki NASA astronotunun Dünya'ya dönüşü dördüncü kez ertelendi Boeing'in Starliner mekiği ve iki NASA astronotunun Dünya'ya dönüşü dördüncü kez ertelendi

Türksat 6A Projesi’nde, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech firmaları ise proje yürütücü kurum ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT A.Ş. müşteri kurum olarak yer aldı. Türksat 6A, yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da üretildi.

T6A Kacir Uraloglu 1140X815

Türksat 6A, yerli olarak geliştirilmiş TstarG-100 uydu platformuyla 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki Türksat 6A ile mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya, Türksat’ın kapsama alanına girecek. Uyduların ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.

Kaynak: defenceturk.net