Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türkiye'nin başkenti Ankara’da 22 Ocak 2024 tarihinde, Azerbaycan'ın ünlü sinema yönetmeni Rasim Ocagov'un doğumunun 90. yıl dönümüne atıfla fotoğraf sergisi ve "Tahmine" film gösterimi düzenleyecek.

Katılımın ücretsiz olacağı foroğraf sergisi ve "Tahmine" film gösterimi Ankara'daki Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda saat 15.00'de gerçekleşecek.

Güney Azerbaycan Türkleri ana dil hakkını arıyor Güney Azerbaycan Türkleri ana dil hakkını arıyor

img-2075-1705571874-947

AZERBAYCAN'IN ÜNLÜ SİNEMA YÖNETMENİ RASİM OCAGOV

Rasim Ocagov, 22 Kasım 1933'te Azerbaycan'ın Şeki şehrinde doğdu. 1951-1956'da Moskova Ulusal Bilimler Akademisinin sinematografi fakültesinde okudu. 1956'dan itibaren "Azerbaycanfilm" film stüdyosunda yapımcı-operatör, 1973'ten beri yapım yönetmeni olarak çalıştı.

1950'lerin sonlarında Bakü film stüdyosunda çekimlere başladı. 1957 yılında ilk kez "Bir Mahalleden İki Oğlan" filmini kameraman olarak çekti. Margarita Pilikhina filmin baş kameramanıydı. "Onun büyük kalbi" (1958) filmi Ocagov'un ilk serbest çalışmasıydı. Film Sumgayıt metalurji uzmanlarının hayatına ithaf edildi.  Ardından "Gerçek Dost", "Bizim Sokağımız", "Dans edeceğim", "Neden sessizsin?" kayıtlarını yaptı. Rasim Ocagov ise "Kemanın Serüveni" filmleriyle Azerbaycan sinemasında sinematografinin en değerli örneklerini yarattı.

Yönetmen olarak ilk işi 1975 yılında tamamlanmamış "Gencebasar'ın İntikamı" filmini tamamlamaktı. Bu tarihi-kahramanlık filminde kahramanların oyuncularını değiştirip senaryoyu yeniden düzenledi. Katır Memmed karakteri oyuncu Şahmar Alakbarov'a verildi. Film gösterime girdiğinde basında filmin başarılı olduğu geniş yer almıştı. İkinci yönetmenlik çalışması "Pipo Sesi" filmiydi. "Pipo Sesi" özgün sahneleri, çekim tarzı, konunun sanatsal çözümü açısından Azerbaycan sinemasına pek çok yenilik getirdi. Daha sonra Ocagov, "Doğum Günü", "Kapalı Kapı", "Başka Hayat", "Park", "Ölürsem affet", "Hem ziyaret hem ticaret", "Soruşturma" filmlerinde yer aldı.  "Tehmine", "Otel Odası" gibi son filmlerinde ciddi konulara değiniyor ve insanın çevredeki dünyaya karşı tutumu hakkında bir kez daha tartışma açmayı hedeflemiştir.

Ocagov, 2006 yılında Bakü'de hayatını kaybetti.

Kaynak: QHA