TUSAŞ’ta önemli görevlerde hizmet veren Uğur Gülan, TUSAŞ’ın yeni iştirak şirketi kurduğunu duyurdu. Bu bağlamda TUSAŞ’ın yeni iştirak şirketi kardeş ülke Azerbaycan’da hizmet verecek olan Turkish Aerospace Azerbaijan oldu. Uğur Gülan ayrıca yeni kurulan iştirak şirketinde Genel Müdür olarak çalışmalarına devam edecek. Yeni kurulan bu iştirak şirketi, Azerbaycan içerisinde başta modernizasyon ve yerli ve milli olarak geliştirilen KAAN projeleri olmak üzere iş birlikteliklerini derinleştirmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz Nisan ayının başında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün liderliğindeki Türk heyeti Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyaret kapsamında heyet, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de çeşitli Azerbaycan savunma sanayii firmaları ile görüşme gerçekleştirmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde Azerbaycan firmaları ile yeni iş birliği anlaşmaları imzalanmıştı.

İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor

Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştiren heyette ASFAT Genel Müdürü Behçet Karataş, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve Repkon Grup Başkanı İbrahim Külekçi yer almıştı.

Azerbaycan ile KAAN Milli Muharip Uçak için iş birliği!

IDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın 3. gününde Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı ve TUSAŞ arasında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımıyla Milli Muharip Uçak Geliştirme İş Birliği İmza Töreni gerçekleştirilmişti. Törene Azerbaycan’dan Azerbaycan Savunma Sanayii Bakan Yardımcısı Vugar Mustafayev ve Bakan Danışmanı Beyali Aliyev; TUSAŞ’tan ise Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ve Dr. Uğur Zengin katılmıştı.

Photo Collage 20240501 133247470

Azerbaycan’ın hava kuvvetlerinin muharip filosu, eskiyen Rus menşeili MiG-29 savaş uçaklarından oluşuyor. Daha önce Azerbaycan Pakistan ve Çin ortaklığında geliştirilen JF-17 Thunder ile bir süredir ilgilense de herhangi bir alım yapılmadı. Bu sebeple KAAN MMU için yapılacak işbirliği, Azerbaycan’ın Hava Kuvvetlerinin modernizasyonunda önemli bir adım olarak görülebilir.

Türkiye ile hem ordu hem de savunma sanayii bakımından entegrasyonunu hızlı bir şekilde arttıran Azerbaycan, KAAN Milli Muharip Uçak projesinde gerçekleştireceği iş birliğiyle bu konuda da yeni bir adım atmış olacak. Azerbaycan’ın geçtiğimiz dönemde attığı diğer önemli adımlar olarak Azerbaycan’da Hava Kuvvetleri Komuta Kontrol Merkezinin açılışı, Bayraktar Teknoloji Azerbaycan’ın kurulması ve ortak tatbikatların sıklığının arttırılması gösterilebilir.