Uluslararası denizlerde yüzen yapay zekâ devletleri

500 milyon dolar değerinde 10.000 Nvidia H100 GPU'ya sahip olan bir gemi, geleceği için tamamen yapay zekâya güvenen ilk egemen bölge olmaya aday. Proje, Del Complex firması tarafından hayata geçirilmek üzere çalışılıyor. Projenin temel fikri ise yapay zekâ gelişimine adanmış “egemen ulus devletlerin” ortaya çıkarılmasını amaçlıyor.

del-complex-yuzen-bagimsiz-ai-devletleri-yaratmak-istiyor-hzgn

Al düzenlemelerinden muaf olabilir

Del Complex firması yaptığı açıklamada sıkı bir şekilde korunan mavnanın uluslararası sularda çalışabileceğini ve potansiyel olarak uluslararası AI düzenlemelerinden muaf olabileceğini belirtiyor.

2-4shk

Zamanlama manidar

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD hükümetinin Al düzenlemelerine ilişkin açıklamalarının ardından ortaya çıkan projenin zamanlamasının ise manidar olduğuna dikkat çeken YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, "Del Complex firması hükümetlerin yapay zekâ gelişimine müdahalesinin inovasyonun hızını yavaşlatmakta olduğunu düşündüğünden uluslararası sözleşmeler olan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS) ve devlet olma/tanınma şartını içeren Montevideo Sözleşmesi'ni çok iyi çalışmışlar. Hükümetler ulus devlet sınırları içerisinde yapay zekâya müdahale ederlerse bizde uluslararası denizlerde hiçbir müdahaleye tabii olmadan yüzer bir pozisyonda yapay zekâ devletleri kurabiliriz/geliştirebiliriz ve bu yapay zekâ devletlerini ise Montevideo Sözleşmesi şartlarını sağlayarak uluslararası olarak tanıtabiliriz fikrini benimseyen bir proje." ifadelerini kullandı.

3-dvtb

Devlet olma şartını sağlayabilirler

Memoğlu'na göre BMDHS ve Montevideo Sözleşmesi'ne göre uluslararası denizlerde yüzen yapay zekâ devletleri devlet olma şartını sağlayabilecek bir hukuksal zemin bulmuş gibi görünüyor. Memoğlu, "Montevideo Sözleşmesi'ne göre devlet olarak tanınmak için bazı şartlar var. Bunlardan ilki kalıcı bir nüfus, ikincisi tanımlanmış bir bölge, üçüncüsü bir hükümet ve dördüncüsü ise diğer devletlerle ilişki kurma kapasitesi olarak tanımlanıyor. Del Complex firmasına göre yüzen yapay zekâ devletleri bu şartların tamamını sağlayabilir ve hükümet ise bir yapay zekâ hükümeti olarak tasarlanabilir. Firma, ulus devletlerin yapay zekâya müdahelesine karşın etkili ama bir o kadar da tehlikeli bir fikir geliştirmiş. Fikrin hayata geçmesi durumunda yapay zekâ devletleri uluslararası suların derinliklerinde, düzenleyici kurumların kısıtlamalarından tamamen bağımsız olarak kendi egemen şekilde faaliyet gösterebilirler." değerlendirmesinde bulundu.

İnfografik

Jandarma Genel Komutanlığımız muhtemel tehdit algılama durumunda lazer silahı JARMOL ile hedefe anında müdahale edebilecek Jandarma Genel Komutanlığımız muhtemel tehdit algılama durumunda lazer silahı JARMOL ile hedefe anında müdahale edebilecek

YUTAM_aldevletleri