Çin yönetimi işgalindeki Doğu Türkistan topraklarında zulüm ve soykırım halen devam ediyor. Çin'in 2009 yılında Doğu Türkistan'da işlediği 5 Temmuz Ürümçi Katliamı, aradan geçen 15 yıla rağmen hafızalardaki yerini koruyor. Ürümçi Katliamı'nın yıl dönümü münasebetiyle 5 Temmuz 2024 tarihinde Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde saat 11.00'de protesto gösterisi yapılacak.

5 Temmuz Urumci Katliami Qha 1719564564 275 X750

ADIM ADIM SOYKIRIMIN HABERCİSİ 5 TEMMUZ ÜRÜMÇİ KATLİAMI

Doğu Türkistan STK'lar Birliği, 5 Temmuz Ürümçi Katliamı'nın 14. yıl dönümünde, Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi gerçekleştirecek.

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlar (STK) Birliği, "5 Temmuz Ürümçi Katliamı Unutmayacağız, Unutturmayacağız" sloganıyla, "5 Temmuz günü, Ürümçi Katliamı ve şehitlerini anma maksadıyla İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu önünde Doğu Türkistan’da hâlâ devam eden soykırımı dile getirmek, 5 Temmuz Ürümçi Katliamı'nda şehit düşen aziz kardeşlerimizi anmak ve onların bize bıraktığı mücadele ruhunu anlamak ve anlatmak için düzenleyeceğimiz basın açıklamasına tüm halkımız davetlidir" çağrısı yaptı.

5 TEMMUZ 2009 ÜRÜMÇİ KATLİAMI

Çin yönetimi, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Ürümçi şehrinde gerçekleştirdiği katliamla binlerce Uygur Türkünü katletmiş ve on binlercesini ise gözaltına almıştı.

5 Temmuz 2009 Urumci Katliami Qha5 1688374709 702

OLAYLARIN ARKA PLANI

O gün gerçekleşen katliamın arka planında, 26 Haziran 2009’da Çin’in Şavguan şehrinde yaşanan olaylar vardı. Bölgedeki, bir oyuncak fabrikasında çıkan gerilimde, yüzlerce Uygur Türkü işçi öldürülmüş ve bu görüntüler sosyal medya üzerinden sergilenmişti. Fakat yetkililer, bu konuda hiçbir açıklama yapmamıştı.

Özbekistan’ın yerli ve milli zırhlı araçları saha testlerini tamamladı Özbekistan’ın yerli ve milli zırhlı araçları saha testlerini tamamladı

BARIŞÇIL YÜRÜYÜŞ KATLİAMA DÖNÜŞTÜ

Daha sonra Doğu Türkistan’da bu olaya tepkiler yükselmeye başladı. 5 Temmuz 2009’da öğrenciler başta olmak üzere binlerce Uygur Türkü, yetkililerden olayla ilgili açıklama talep etmek amacıyla barışçıl bir protesto yürüyüşü düzenledi. Bu protesto yürüyüşüne katılan Doğu Türkistanlılar, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) provokasyonları sonucu sivil kıyafetli askerlerden oluşan Han Çinlileri tarafından öldürüldü. Barışçıl yürüyüş katliama dönüştü.

YÜZLERCE ÖLÜ VE BİNLERCE KAYIP

Katliamdan sonra Uygur Türklerini suçlu gösteren yetkililer, Çinli kolluk kuvvetlerine ateş emri verdi. Sokaklarda binlerce Uygur Türkü öldürüldü. Gece yarısı Çinli polis ve askerler Türk avına çıktı. Binlerce Uygur Türkü genç hiçbir gerekçe veya bilgi verilmeden ailelerinden alındı ve o günden bu yana çoğundan hiçbir haber alınamadı.

Kaynak: QHA