Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Kenan Yüksel, bu hafta yurt genelinde etkisini gösterecek sıcaklıklara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişindeki kazada motosiklet sürücüsü yaralandı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişindeki kazada motosiklet sürücüsü yaralandı

Güney ve Batı Bölgelerinde Sıcaklık Artışı

Kenan Yüksel, güney ve batı bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, bu duruma bağlı olarak orman yangınlarının meydana geldiğini söyledi. Yüksel, bölgede etkili olan kuvvetli rüzgarın yangınları tetiklediğini vurgulayarak, "Rüzgarın şiddeti gece saatlerinde etkisini azaltacak. Ancak yarın gün içinde özellikle kıyı Ege'de 40-60 kilometre/saat şeklindeki rüzgar şiddeti, zaman zaman 70-80 kilometre/saate ulaşacak. Maalesef olumsuz şartlar devam edebilir. Yarın akşam saatlerinden sonra rüzgarın hızının, orman yangını olan bölgelerde azalmasını bekliyoruz" dedi.

Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde

Bu hafta sıcaklıkların güney ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyredeceğine dikkat çeken Yüksel, çarşamba gününden sonra ise sıcaklıkların daha da artarak mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde olacağını belirtti. İç bölgelerde 29-30 derecede seyreden sıcaklıkların hafta ortasında 35-36 dereceye kadar yükseleceğini açıkladı.

Yüksel, "Kıyı Ege ve Akdeniz'de yangın riski mevcut. Hafta ortasında sıcaklıkların artmasıyla daha da geniş alanda orman yangını riski mevcut. Bölgede sıcaklık ve rüzgarın etkili olmasıyla orman yangını riski daha da artıyor" şeklinde konuştu.

Karadeniz ve Doğu Anadolu İçin Sel Uyarısı

Yüksel, yurt genelinde bu hafta en yüksek sıcaklığın Diyarbakır'da 40 derece olarak beklendiğini, Aydın ve Muğla'da sıcaklıkların 38-40 dereceye ulaşacağını söyledi. Üç büyükşehre ilişkin ise şu bilgileri verdi: "İstanbul'da sıcaklık 30-32 derece, Ankara'da 30 derece olan sıcaklıklar çarşamba günü 36 dereceye çıkacak. İzmir'de hava açık, sıcak ve az bulutlu olmaya devam edecek. Sıcaklıkların, bugün olduğu gibi hafta içerisinde de 35-36 civarında seyretmesini bekliyoruz."

Yüksel, yurdun kuzeydoğu kesimlerinde kuvvetli yağışların olacağına dikkati çekerek, "Özellikle Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yarın kuvvetli yağış beklentimiz var. Bu bölgelerde ani sel, su baskını ve dolu yağışı gibi olumsuzluklar görülebilir." şeklinde uyardı.

Editör: Haber Merkezi