Yunanistan fantastik hayallere kapılıyor

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Yunanistan gazetesi Pentapostagma'nın İzmir'i hedef alan bir yayınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Bir çok yayınıyla Türkiye'yi hedef alma konusunda oldukça sık faaliyet yürüten Yunanistan gazetesi Pentapostagma geçtiğimiz günlerde şöyle yazmıştı: 'Türkiye için sorun olmayacaksa Lozan Antlaşması'nı yok sayabiliriz. İzmir'i bize verin yeniden Smyrna yapalım.' Şimdi bu Yunan medya organının yayınına Türkiye'nin milli hava savunma sistemlerinde geldiği noktayı haritalandırarak cevap vermek lazımdır. An itibariyle Atina'dan Türkiye'ye yönelecek muhtemel bir tehdidi İzmir'den bertaraf edecek güce sahibiz. Onun için Yunanistan fantastik hayallere kapılmasın. Bu fantastik hayallerin sonu hezimet olur." ifadelerini kullandı.

Atina Izmir Map

Gök Kubbe Hava Savunma Sistemi

Aselsan Genel Müdürü Ahmet Akyol SAHA MBA Üst Düzey Bürokrat ve Sektör Liderleri Eğitimi kapsamında Gök Kubbe hava savunma sistemimiz hakkında bilgi vermiş ve sistemin İsrail'in Demir Kubbesi ile karşılaştırıldığında 'Eksiği yok, fazlası var' değerlendirmesinde bulunmuştu. Akyol, “Hava savunma döngüsü tehditlerin tespiti ile başlar, takip teşhisi ile devam eder, sonrasında değerlendirme ve analizler yapılır, en uygun silah ilgili tehdide atanır. Sonrasında angajman için algoritmalar çalıştırılır, hedef bilgileri sürekli olarak işlenerek maksimum düzeyde etkinliğin sağlanması için analiz işlemleri devam eder. Son olarak da hedefin imhası sağlanır. Bu hava savunma döngüsünde radarlar, komuta kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, atıcı platformlar gibi birçok büyük sistem birlikte çalışır. Aselsan’ın her bir alan için özelleşmiş sistem çözümleri bulunmaktadır. Bununla birlikte bu sistemlerin birlikte entegre çalışarak etkin bir hava savunma sistemi oluşturmaya yönelik hava savunma mimari tasarım yetkinliği de bulunmaktadır. Ayrıca önleyici füze üzerinde de veri bağı arayıcı başlık gibi Aselsan uzmanlığında olan birimler bulunmaktadır.” ifadelerini kullanmıştı.

Polonya’nın Türkiye’den zırhlı iş makinası tedarik edeceği iddiası Polonya’nın Türkiye’den zırhlı iş makinası tedarik edeceği iddiası

6627C1E0Ab25E 3Zvj

Yunanistan'ın Megali İdea hayalleri yosun bağladı

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Türkiye'nin milli hava savunma planlaması hakkında açıklamalarda bulunurken Yunanistan'ın Megali İdea planlarının ise yosun bağladığını belirtti. Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'nin milli hava savunma planlaması içerisinde 4-10 km menzile sahip KORKUT, 8 km menzile sahip SUNGUR, 15 km menzile sahip HİSAR A+, 25 km menzile sahip HİSAR O+, 100 km menzile sahip SİPER ÜRÜN 1, 140 km menzile sahip SİPER ÜRÜN 2 ve 180+ km menzile sahip SİPER ÜRÜN 3 bulunuyor. Böyle katmanlı bir hava savunma mimarisinde İzmir'i Smyrna yapma iddiasında bulunan Yunanistan başkenti Atina'dan Türkiye'yi hedef almaya kalktığı anda İzmir üzerinden tehdidi Atina'da imha edebilecek güce sahip bir Türkiye ile karşı karşıya. Onun için bu tarz Yunan medyası organlarının saldırgan yayınları ile Yunanistan realiteden gittikçe daha da uzaklaşarak Megali idea hayallerinde yosun tutmuş, yosun bağlamış bir hâl almaya başladı." değerlendirmesinde bulundu.

Photo Collage 20240427 051436203

Türkiye gökyüzünü değiştirmeye adaydır

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Türkiye'nin Mavi Vatan Doktrini ile denizleri aştığını ve Uzay Vatan Doktriniyle ise gökyüzünü değiştirmeye aday bir aktör olduğunu belirtti. Memoğlu yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: "Latince bir özdeyiş var. Coelum non animum mutant qui trans mare currunt. Yani diyor ki 'Denizi aşan insanlar ruhlarını değil, (üzerlerindeki) gökyüzünü değiştirirler.' Türkiye Mavi Vatan Doktrini ile denizleri aşmış ve Uzay Vatan Doktrini ile gökyüzünü değiştirmeye aday bir aktör hâline gelmiştir. Türkiye'nin uzay alanındaki çalışmalarını aynı Yunan gazetesi şu şekilde gündemine taşımıştı, 'Biz yıldızları izlerken Türk astronot dünyaya döndü.' Derin uzayla derin deniz arasında bir fark yoktur. Türkiye cihanşümul bir devlet olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerlemektedir. Yunanistan, Hindistan gibi aktörlerin füze sistemleri ile Türkiye'ye yönelik tehditvari açıklamalarda bulunmakla meşgulken Türkiye derin uzayda akademik araştırmalar icra etmekte, Gök Kubbe hava savunma mimarisini tasarlamakta ve TCG Anadolu'dan sonra milli uçak gemisine yönelik de çalışmalara başlamış durumdadır. Bırakın bu Yunanistan'ın İzmir'i Smyrna yapma iddiasını, bu Yunanistan kendisini ABD müstemlekesi yapmaz ve mevcut pozisyonunu koruyabilirse çok iyidir." dedi.

Photo Collage 20240427 051220620