Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Altay Tankı” ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, proje kapsamında toplam 250 tank üretileceğini ifade etti. Yerli motor üretilene kadar güç grubunun Güney Kore’den temin edileceğini aktaran Güler, “Güney Kore bize 85 tane veriyor. 165 tanesi de yerli güç grubuyla yapılacak.” ifadelerini kullandı.

23 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen tören ile ilk 2 adet Yeni ALTAY Tankı, kalifikasyon testlerinde kullanılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Teslim edilen 2 adet Yeni ALTAY ile çok zorlu şartlarda, 1.5 ila 2 yıl sürmesi planlanan saha testleri gerçekleştirilecek. Testlerin olumlu geçmesi durumunda ise Yeni ALTAY’ın seri üretimine, 2025 yılında başlanılması planlanıyor.

Öte yandan ALTAY için milli güç grubunun geliştirme faaliyetleri ise devam ediyor. 2027 yılında devreye alınması planlanan 1500 beygirlik güç grubu, hem yerde hem de bir ALTAY Tankı üzerinde halihazırda testlerine devam ediyor.

PhotoCollage_20231117_142503375

ALTAY Tankı Yenilendi

Proje kapsamında ALTAY Tankı, ilk üretilen prototipi üzerinden geçen süre zarfında, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendi. Yurt dışından temininde problem olan birçok alt sistem yerlileştirildi.

2024 yılında TSK'nın envanterine dâhil edeceği 72 milli silah sistemi 2024 yılında TSK'nın envanterine dâhil edeceği 72 milli silah sistemi

Güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırıldı ve ordumuzun son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özelliklerin kazandırıldığı milli tank “Yeni ALTAY” adıyla yeniden tanımlandı.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com