Radar izini azaltmak amacıyla boya uygulamalarının devreye sokulması, kapak tasarımlarında şevronlu (chevron) yapının kullanılması, kızılötesi izi azaltmak içinse egzoz tasarımının güncellenmesi gibi faaliyetler planlanıyor.

A N K A 3 A N K A I I I T U S A S 4 1140X815

ANKA III’ün ANKA ve AKSUNGUR’dan farkı

ANKA’nın kararlılık ve kontrolü kanatlar, kanatlar üzerindeki kanatçıklar (aileron), bir v-kuyruk seti ve bunun üzerindeki çift etkili yön-irtifa dümenleriyle (ruddervatör) sağlanmaktadır. AKSUNGUR’da ise ANKA’dan farklı olarak U şeklinde bir kuyruk seti, konvansiyonel çift dikey kuyruk ve arkasında yön dümenleri (rudder), konvansiyonel tek yatay kuyruk ve arkasında irtifa dümenleri (elevatör) kullanılmıştır.

Uçan kanat formundaki ANKA III’te kuyruk bulunmuyor. Kararlılık ve kontrol edilebilirliği için kanat arkasında yer alan ve elevon (elevator ile aileron sözcüklerinin birleşimi), kontrol yüzeyleri ve açılan sürükleme dümeni (split drag rudder) olarak tabir edilen kontrol yüzeyleri bulunuyor. İstenen kararlılık seviyesine, bu kontrol yüzeylerinin, otomatik kontrol algoritmalarıyla hareketlendirilmeleri sayesinde erişiliyor.

A N K A 3 A N K A I I I T U S A S 1 1140X815

Ukrayna motoru ile ANKA III 

Kontrol yüzeyi mekanizmalarına erişimin kolay olması ANKA III’ün tasarımında göz önünde bulundurulan faktörler arasında yer alıyor. Dikey kuyrukların olmayışı, hava alığının uçağın üstünde yer alması, hava alığının kıvrımlı olması, uçağın tasarımı esnasında açının az kullanılması, uçağı oluşturan parçalar arasında dar açılar, girintiler, çıkıntılar olmaması gibi faktörler, hava aracının radarlarda görünürlüğünü azaltıyor. Bu radar izi azaltıcı önlemler, ANKA III tasarımında önem arz ediyor.

Türkiye'nin kararlılığı sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci belirlemesinde etkili oldu Türkiye'nin kararlılığı sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci belirlemesinde etkili oldu

ANKA III

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan kanat formundaki insansız savaş uçağı ANKA III Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Mart 2023’te ilk kez görüntülenmişti. ANKA III’ün teknik özellikleri ise MRBS’23’te yapılan sunumda açıklanmıştı.

MRBS’23’te konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil proje ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Kotil, ANKA III Muharip İnsansız Uçak Sistemi ilk uçuşa hazırlandığı ifade etmişti. Kotil açıklamasında, “ANKA III’ün uçuşuna gün sayıyoruz. Öncesinde küçük bir delta kanat yapıp uçurduk. Nasıl uçtuğunu biliyoruz.” demişti. ANKA-3’ün teknik özellikleri ise şu şekilde:

 • ANKA ve ANKA II ile ortak aviyonik mimari ve Yer Kontrol İstasyonu
 • Düşük radar görünürlüğü
 • Yüksek hızda intikal
 • Yüksek faydalı yük kapasitesi
 • LoS/BLOS (Uydu Kontrolü)
 • Max. Kalkış Ağırlığı: 6500 kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1200kg
 • Servis İrtifası: 40kft
 • Dayanım: 10 saat @ 30kf
 • Seyir Hızı: 250kts/0.42M @ 30kf
 • Azami Hız: 425kts/0.7M @ 30kf

1703786653034