ASELSAN, en yeni elektronik harp sistemi PUHU 3-LT’nin teslimatına hazır olduğunu resmi X hesabı üzerinden yapılan paylaşımla duyurdu. Paylaşılan videoda teslimata hazırlanan elektronik harp sistemleri yer aldı.

Buna ek olarak ASELSAN’ın geçtiğimiz süreçte SÖKMEN v3 olarak tanıttığı elektronik destek sistemi de paylaşılan videoda görüldü. Bu kapsamda sistem, OTOKAR’ın geliştirdiği ARMA 6×6 aracı üzerinde görülmekte. SÖKMEN v2 ise aynı sistemin araç üstü varyantı olarak geçtiğimiz IDEF’23 fuarında yerini almıştı.

Whats App Image 2024 07 05 At 18.44.43

IDEF’23 fuarı kapsamında açıklamalarda bulunan ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SÖKMEN ile ilgili olarak şu ifadelere yer vermişit:

“Bir başka ürünümüz olan SÖKMEN, elektronik harp alanında iddialı bir ürün. Envanterimize yakında giriyor. Yapa zeka tekniklerini kullandık. Yenilikçi teknolojilerle yüksek doğruluk seviyelerinde kullanılabilecek bir sistem. TSK, böylece etkin bir yeteneğe kavuşacak.”

ARMA 6×6

ARMA zorlu arazi koşullarında etkinliğini arttıran yüksek hareket kabiliyeti ve uzun mesafe yol koşullarında sürati ile her türlü iklim şartında görev yapmaya hazırdır. Bu bağlamda araç, modüler bir yapıya sahiptir.

Yüksek seviyede balistik ve mayın koruma sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı ile ARMA, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan özel bir tasarıma sahiptir.

Bu bağlamda ARMA, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan özel bir tasarıma sahiptir. ARMA 6×6, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, KBRN keşif aracı, radar aracı, sürücü eğitim aracı, yaralı tahliye aracı, EYP imha aracı, komuta kontrol aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir araçtır.

A R M A 6X6 Z M A 1140X815

PKK cephaneliğinden Alman tanksavar füzesi çıktı PKK cephaneliğinden Alman tanksavar füzesi çıktı

OTOKAR ARMA 6×6 ZMA

Kaynak: defenceturk.net