Defence 360 isimli X kullanıcısı tarafından yapılan paylaşıma göre Portekiz, NATO Destek Ajansı yoluyla kısa menzilli hava savunma sistemi ihalesi düzenliyor. Bu bağlamda ihaleye Türkiye’den ASELSAN ve ROKETSAN, Almanya’dan Diehl Defence, Polonya’dan PIT-RADWAR, Fransa’dan Thales Defence ve Fransız-İtalyan-İngiliz ortaklığında kurulan MBDA Group katılacak. İhalenin ne zaman düzenleneceği ise henüz belli değil.

A1D6Ac82 D03C 11E7 83D7 0Cc47A3456Be 1140X815

Bu ihale Temmuz 2023’te onaylanan 2023-2034 Portekiz Askeri Programlama Yasası kapsamında düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl kabul edilen yasa ile birlikte belirtilen yıllar içerisinde Portekiz Silahlı Kuvvetleri’ne yaklaşık 5.57 milyar euro değerinde yeni ekipmanların tedariki yapılacak. Portekiz Savunma Bakanlığı’na göre belirlenen bu tutar kara, deniz, hava, siber güvenlik, uzay ekipmanlarını içeriyor.

Yasa ile birlikte sadece dışarıdan tedarik değil aynı zamanda envanterde bulunan bazı sistemlerin modernizasyonunu da gerçekleştirilecek. Bununla birlikte Portekiz sadece dışarıdan tedarik değil ülke içerisindeki yerel savunma sanayii şirketleri ve kamu kuruluşları ile yerel savunma sanayii sektörünü geliştirmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde Portekiz, acil ihtiyaçlarını karşılamak için öncelikle NATO Destek Ajansı’na (NSPA) başvurdu. Bu bağlamda daha öncesinde yapılan çeşitli sistemlerin tedarikinde NATO Destek Ajansı büyük rol oynamıştı. Ülke, bütçe kısıtlamalarına ve satın alma gecikmelerine rağmen savunma harcamalarında mevcut %1,38 seviyesinden 2030 yılına kadar GSYİH’nın %2’sine ulaşmayı hedefliyor.

S U N G U R2 Min 1140X815

Blok zincir ve yapay zeka işbirliği birçok sorunun önüne geçebilir Blok zincir ve yapay zeka işbirliği birçok sorunun önüne geçebilir

Türkiye’den ihaleye katılım

Düzenlenen kısa menzilli hava savunma sistemi ihalesinde Türkiye’den katılanlardan birisi ROKETSAN yapımı Sungur Hava Savunma Füze Sistemi. Milli Savunma Bakanlığı en son Şubat 2024’te yaptığı açıklamada Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na belli sayıda teslimat yapıldığını açıklamıştı. İhale sonucu olumlu sonuçlandığı taktirde ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Sistemi ilk defa bir NATO üyesi ülkeye ihraç edilmiş olacak.

Türkiye’den ihaleye katılan bir diğer şirket ise ASELSAN oldu. ASELSAN, kendi geliştirdiği Kaideye Monteli Stinger Sistemi ZIPKIN ile ihalede yer alıyor. ZIPKIN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir. Eğer ihaleyi ASELSAN kazanırsa ilk defa bir NATO üyesi ülkeye ZIPKIN Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi tedariki gerçekleşmiş olacak.

0056

Kaynak: defenceturk.net