Ermeni işgal güçlerinin Azerbaycan'a yönelik taciz girişimi devam ederken, hükumetler arası mücazekere görüşmeleri için adım atıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 6 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasında görüşülecek müzakere süreci Kazakistan'ın başkenti Almatı'da 10 Mayıs tarihinde yapılacak.

"ANLAŞMAYI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM"

Açıklamada ayrıca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in, iki ülkenin Kazakistan'da müzakere yapma kararını onayladığı bildirildi. Tokayev konuya ilişkin açıklamasında, "Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında, Kazakistan tarafının teklifi üzerine Dışişleri Bakanları arasında iki devlet arasında bir barış anlaşmasının hazırlanmasına ilişkin müzakerelerin yapılması yönündeki anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum" ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DOĞRULADI

Kırgızistan'da Bişkek Uluslararası Finans Forumu düzenlendi Kırgızistan'da Bişkek Uluslararası Finans Forumu düzenlendi

Öte yandan Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, daha önce varılan anlaşmalar uyarınca Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dışişleri Bakanları arasında 10 Mayıs 2024'te Almatı'da müzakerelerin yapılacağını doğruladı.