Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Kazakistan’ın Almatı şehrinde bir araya geldi. Almatı ev sahipliğinde 10-11 Mayıs tarihlerinde görüşen bakanlar "Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma" taslağının maddeleri üzerine müzakere gerçekleştirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından 11 Mayıs tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada taraflarda halen görüş ayrılıklarının bulunduğu ve çözüm bekleyen konular üzerinde müzakerelerin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardığı bildirildi.

Ecfbc399Ae914060Bc70Bd1D4B050912 1715497541 580 X750

Ziyaret kapsamında bakanların, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Murat Nurtleu ile ikili ve üçlü formatta ayrı ayrı görüştüğü kaydedildi. Bayramov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki görüşmelere ev sahipliği yaptığı için Kazakistan'a teşekkür etti.

Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı! Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı!

Kasim Comert Tokayev Aa 1833653 1715497413 349 X750

"ANLAŞMAYI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM"

Ermeni işgal güçlerinin Azerbaycan'a yönelik taciz girişimi devam ederken, hükumetler arası mücazekere görüşmeleri için adım atılmıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 6 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasında görüşülecek müzakere süreci Kazakistan'ın başkenti Almatı'da 10 Mayıs tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. Açıklamda ayrıca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in, iki ülkenin Kazakistan'da müzakere yapma kararını onayladığı bildirilmişti. Tokayev konuya ilişkin açıklamasında, "Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında, Kazakistan tarafının teklifi üzerine Dışişleri Bakanları arasında iki devlet arasında bir barış anlaşmasının hazırlanmasına ilişkin müzakerelerin yapılması yönündeki anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum." ifadelerini kullanmıştı.