Defense Technology of Bangladesh tarafından yapılan paylaşıma göre Bangladeş, ek Bayraktar TB2 SİHA tedariki yapacak. Bu ek tedarikte Bangladeş’in 24 adet daha Bayraktar TB2 SİHA alacağı iddia edilmekte. Bangladeş ile Temmuz 2022 yılında Bayraktar TB2 SİHA tedariki için imza atılmış fakat Bangladeş’in kaç adet SİHA alacağı açıklanmamıştı.

Sloven savaş gemisi Türkiye’de modernize edilecek Sloven savaş gemisi Türkiye’de modernize edilecek

Aralık 2023’te ise Bangladeş ile ilgili savunma haberleri paylaşan sosyal medya hesabı Defense DTB’nin paylaşımına göre Bangladeş Ordusu’na teslim edilen Bayraktar TB2 S/İHA’lar göreve başlamıştı. Ülke Bayraktar TB2 SİHA dışında birçok Türk savunma sanayii ürünü de kullanıyor. Bu bağlamda Bangladeş Ordusu, KAPLAN füzesi, OTOKAR COBRA TTZA ve TRG-230 gibi ürünleri envanterinde bulunduruyor ve aktif olarak kullanıyor.

Ayrıca bu yılın başında Bangladeş merkezli sayfalardan Defense Technology of Bangladesh ile Defence Research Forum DRF tarafından yapılan paylaşımlara göre Bangladeş’in Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) yapabilen İHA ihalesi düzenlediği aktarılmıştı. Bangladeş tarafından açılan ihalede ASISGUARD tarafından geliştirilen SONGAR VTOL’un da yer aldığı belirtilmişti.

Polonya-TB2-1-1140x815

Arnavutluk Ordusu Bayraktar TB2 SİHA’lara hazırlanıyor!

Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi’nin resmi Facebook hesabından yaptığı paylaşıma göre teorik hazırlık aşamasını tamamlayan Arnavutluk Subayları, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri’nin yakında hizmete alacağı Bayraktar TB2 SİHA’larının uygulamalı eğitimlerine başladı.

Bakan yaptığı paylaşımda konuyla ilgili, ”Silahlı Kuvvetlerimizden üç ekip, bu ileri teknolojiyi kullanmanın her alanında mesleki eğitim sağlamak amacıyla İHA Pilotu, İHA Elektroniği ve İHA Mekaniği uzmanlıklarında şu anda Türkiye’de yoğun kurslara katılıyor.’‘ ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Peleshi paylaşımına ek olarak, ”Güçlerimizin kararlılığından ve savunma alanında teknolojik açıdan gelişmiş bu insansız hava araçlarını kullanmak için gerekli yeterlilikle kendilerini nasıl donattıklarından gurur duyuyoruz.” demişti.

420933093_936963144455063_2634254299430955449_n-1140x810 (1)

Kaynak: defenceturk.net