Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunlar, Birleşmiş Milletler (BM) Azınlık Sorunları Forumu'nda yankı buldu. İsviçre'nin Cenevre kentindeki forumun 30 Kasım-1 Aralık 2023 tarihlerinde geçekleşen 16. oturumunda Batı Trakya Türk Azınlığının sosyal, ekonomik ve eğitim konularında yaşadığı sorunlar konuşuldu.

FORUMA BTAYTD VE ABTTF TEMSİLCİLERİ KATILDI

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Azerbaycan'da şehitlikleri ziyaret etti: KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Azerbaycan'da şehitlikleri ziyaret etti:

Foruma, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ile Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF) yetkilileri katıldı. Batı Trakya Türk Heyeti'nin içinde BTAYTD'yi İnsan Hakları Uzmanı Kerem Abdurahimoğlu ve Meltem Giritli, ABTTF'yi ise Melek Kırmacı temsil etti.

abn6jxlct4ame5j392lmkyp40ltdts1tyx9ywa6a-1701505947-836

BTAYTD temsilcileri, ekonomik sorunları gündeme getirerek Batı Trakya Türklerinin bu konuda kısıtlı imkanlara sahip olduğunu, Yunanistan ile Batı Trakya bölgesi arasında ciddi anlamda gelişmişlik farkı oduğuna dikkat çekti. Ayrıca eğitime değinen temsilciler, İskeçe Ortaokulu ve Lisesindeki sorunu dile getirdi. 

EKONOMİK, SOSYAL VE EĞİTİM SORUNLARI GÜNDEME GETİRİLDİ

Öte yandan “Azınlıklar ve Birliktelik İçinde Toplumlar: Eşitlik, Sosyal Kapsayıcılık ve Sosyo-Ekonomik Katılım” başlıkllı oturumda söz hakkı alan ABTTF temsilcileri de eğitimdeki imkanları değerlendirdi. Toplantının ardından BTAYTD temsilcileri, BM Azınlıklar Özel Raportörlüğü görevine yeni atanan Bay Nikolas Levrat ile görüştü. Temsilciler Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sorunları, Levrat'a iletti.

Kaynak: QHA