Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, 7.500 feet irtifada 6 saat uçuş gerçekleştirerek Sistem Tanımlama Performans Testini başarıyla tamamladı. Bahse konu gelişme Selçuk Bayraktar’ın resmi X hesabı üzerinden yapılan paylaşımla duyuruldu.

Koşu Testi, Teker Kesme Testi ve Hızlı Koşu Testinin ardından 27 Ekim tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştiren TB3 SİHA, 4 Kasım tarihinde güçlü lodos fırtınasından kaynaklanan zorlu hava koşullarına rağmen 3. Uçuş Testinde 5 saat boyunca kesintisiz uçmayı başarmıştı. Bayraktar TB3, 8 Kasım tarihinde yapılan 4. uçuş testinde ise 6 saat havada kalarak Sistem Performans Test Uçuşunu da başarıyla tamamladı. Buna ek olarak TB3 SİHA, 10 Kasım tarihinde 5. uçuş testinde 15.000 feet irtifada 6 saat uçuş gerçekleştirerek Orta İrtifa Performans Testini başarıyla gerçekleştirmişti. 14 Kasım’da gerçekleşen Sistem Tanımlama Performans Testi ile Bayraktar TB3, 28 saat uçuş süresine ulaşmış oldu.

Bayraktar TB3 SİHA

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip silahlı insansız hava aracı sistemidir. Keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahiptir.

Bayraktar-TB3-Infografik-1140x815

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı kullanıcıya deniz aşırı görevlerde silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon icra etme kabiliyeti sunmaktadır. Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olan Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilmektedir.

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından 2013 yılında geliştirilmeye başlayan PD-170 turbodizel havacılık motoru; Anka, Aksungur ve TB3 platformlarında aktif olarak görev yapmaktadır.

TEI-PD170, başta ANKA platformu olmak üzere birçok insansız hava aracının güç ihtiyacını karşılanması için geliştirilmiştir. Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahiptir. Ayrıca TEI-PD170 İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer almayı başarmıştır.

resim_2023-11-14_233055649

Turbodizel motoru iki kademeli seri turboşarj sistemine sahiptir. Motorda yakıt olarak JP-8 veya Jet-A1 yakıtları kullanılmaktadır. Aynı sınıftaki rakip motorların ağır olmasına rağmen Ayrıca 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer almaktadır. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartları esas alınarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya sahiptir.

Aksungur’un Eylül ayında gerçekleştirdiği 35 saatlik kesintisiz uçuşunun ardından PD-170 motoru, milli bir havacılık motoru kullanılarak ulaşılan en uzun uçuş süresi rekorunu kırmıştı. Aynı zamanda TEI-PD170 motoru, AKSUNGUR ile önceki uçuşlarında 30 bin feet irtifayı geçerek bu alanda da bir rekor kırmıştı.

Kaynak: defenceturk.net