Türkiye'nin BRICS'e ilgisi giderek artıyor

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Türkiye'nin BRICS'e olan ilgisinin giderek arttığını belirtti. Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'nin BRICS'e ilgisi giderek artıyor. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in kurucu olduğu örgüt genişleme evresini 2011 yılında Güney Afrika'nın katılımı ve son olarak da 2024 yılında ise BAE, Etiyopya, İran ve Mısır'ın katılımıyla sürdürdü. BRICS+ büyüyen bir ekonomik platform ön plana çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ilgisi dış politikada 'eksen kayması' olarak nitelendirilmemeli

Türkiye'nin BRICS'e ilgisinin dış politikada 'eksen kayması' olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirten Memoğlu, "Türkiye'nin BRICS ile ilgilenmesi dış politikada 'eksen kayması' olarak nitelendirilmemeli. Değişen dünya düzeni, ekonomik ve stratejik çıkarlar bu ilginin sebebidir. Küresel güç dengesi dünyada Batı'dan Doğu'ya doğru kayıyor. Uluslararası ticarette dolar hegemonyasına alternatif modeller üzerine BRICS bir model sunabilir. Türkiye bu dönüşümü bir fırsat olarak görüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ankara'da işçileri taşıyan otobüs ile minibüs çarpıştı: 1 ölü, 16 yaralı Ankara'da işçileri taşıyan otobüs ile minibüs çarpıştı: 1 ölü, 16 yaralı

Infografik

Y U T A M M A P-3

Kaynak: benguturk.com & YUTAM