Dünyanın 24 ülkesinin ilgili kurumlarınca ‘devlet ihalesi kapsamında’ resmi silah olarak tercih edilen CANiK, düşük geri tepmeli 30×113 mm orta kalibre top ve kulesi ile fuara damgasını vurdu. SYS Grup şirketlerinden AEI Systems ise VENOM LR ismindeki dünyanın en düşük geri tepmeye sahip tamburalı mekanizmalı 30×133 mm otomatik topunu sergileyerek büyük ilgi gördü. Ayrıca fuar kapsamında, CANiK tarafından üretilen 12.7×99 mm ağır makinalı tüfek ailesinin 3 varyasyonu; CANiK M2 QCB, CANiK M2F ve CANiK M3 farklı ihtiyaç sahipleri için güçlü birer seçenek olarak savunma ve güvenlik profesyonellerinin ilgisine sunuldu.

Canikpg 1140X815

UNIROBOTICS, EUROSATORY’de TRAKON serisini Tanıttı

Bir diğer grup şirketi olan UNIROBOTICS tarafından geliştirilen yerli ve milli uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ailesi olan TRAKON serisi TRAKON, TRAKON LITE ve TRAKON TARGAN ürünleri teknolojik ustalığın ve yerli savunma sanayisinin geldiği noktanın göstergesi olarak EUROSATORY’de ziyaretçilere tanıtıldı. Fuar süresince platform üreticileriyle yapılan iş birlikleri ile UNIROBOTICS kuleleri birçok farklı stantta platformların üzerinde sergilendi.

Uzaktan Komutalı Silah Sistemi U K S S 1

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Kilis'te akademisyenlerle buluştu TÜBİTAK Başkanı Mandal, Kilis'te akademisyenlerle buluştu

uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS)

Son dönemde ağır makineli tüfek, orta kalibre top ve kule sistemlerine yönelik yaptıkları yatırımların meyvelerini uluslararası arenada topladıkları bir döneme girdiklerini söyleyen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, fuarda gösterilen ilgiyi şu sözlerle ifade etti:

“Bunun en somut yansımalarından birini savunma sanayisinin dünyadaki en büyük organizasyonlarından biri olan EUROSATORY’de gördük. 20’den fazla global ana yüklenici firma ile çözüm ortaklığı için görüşmeler gerçekleştirdik. Bunlar arasında ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Çekya, İspanya, Slovakya gibi ülkelerinin önde gelen ana yüklenicileri yer alıyor. Orta kalibre top ve kule sistemleri gibi yüksek katma değerli ürünlerimiz, ihracatın niceliği kadar niteliğini de yukarıya çekiyor. Bu sayede, 2023 yılında 300 dolar olan, kilogram başına ihracat değerimizi hedeflerimiz doğrultusunda artırmayı sürdürüyoruz.

Orta kalibre top konusunda artık dünya CANiK ve SYS Grubun yeteneklerinin farkında. Bu alanda dünyada önemli bir oyuncu haline geldik. Bunun bir sonucu olarak bu ürünlerin tedarikine yönelik EUROSATORY’de yoğun görüşme trafiği yürüttük. Şunu gururla söyleyebilirim ki 30×113 mm çözümlerimiz global ölçekte ciddi kabul görüyor ve bu konuda arayışta olanlar için en doğru adres haline geldik. Bu zamana kadar ürünlerimizin kara, deniz hava projelerinde yer alması için birçok anlaşmalar yaptık. Ağustos ayı itibarıyla 30×113 mm topumuz olan VENOM LR’ın teslimatları başlıyor. 2024 sonu 2025 yılı itibarıyla teslimatlarımız ivmelenerek artacak ve böylelikle ürünlerimize gösterilen global ilgi sahaya yansımış olacak.”

Whats App Gorsel 2024 05 03 Saat 09.19.44 249E2Ee4 1140X815-1

30×133 mm otomatik top Venom LR

Kaynak: defenceturk.net