Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Nisan tarihinde Kazakistan Başbakanı Oljas Bektenov’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan ve Bektenov, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel konuları değerlendirdi. Görüşmede Erdoğan, Gazze'deki sivillere insani yardım ulaştırılması için Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) daha kapsamlı iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Ayrıca Erdoğan, Kazakistan ile savunma sanayii, terörle mücadele, ekonomi ve diğer alanlarda ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye ve Azerbaycan, askerî alanda iş birliğini geliştirmek istiyor Türkiye ve Azerbaycan, askerî alanda iş birliğini geliştirmek istiyor

HÜKÜMETLERARASI TİCARİ VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ KOMİSYONU'NUN 13. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ

Oljas Bektenov, Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun 13. Oturumu çerçevesinde Türkiye'ye geldi. Kazakistan Başbakanı Oljas Bektenov ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, karşılıklı yarar sağlayan ortaklığın geliştirilmesine yönelik spesifik tedbirleri tartıştı ve transit alanlarında iş birliği olanaklarını genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Untitled 1714115763 121 X750

Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu'nun 13. Oturumu kapsamında programa toplamda 500’den fazla iş grubu temsilcisi katıldı. Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonunun 13. oturumu çerçevesinde heyetler, endüstriyel iş birliğini güçlendirme mekanizmasını ele aldı. Bu toplantıda Türk işadamları, Kazakistan'ın yatırım ortamı ve yatırımcılara yönelik devlet destek tedbirleri hakkında bilgi aldı. İş forumunda Kazakistan ve Türkiye heyet başkanlarının katılımıyla yatırım iş birliği alanında toplam değeri 180 milyon doları aşan 10 ticari belge imzalandı.

Untitled 1 1714115775 294 X750

Kazakistan Başbakanı Oljas Bektenov, "Ülkemiz büyük bir yatırım potansiyeline sahip ve Türkiye ile karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini daha da genişletmek istiyoruz. Kazakistan hükûmeti ileri teknoloji transferi, üretimin yerelleştirilmesi ve derin işleme kümeleri oluşturmayı amaçlıyor. Bu yönde iş birliği yapmak isteyen yatırımcılara gerekli kaynaklar sunulacak, altyapı ve destek sağlanacak. Kazakistan Hükümeti, ülkemize iş yapmak için gelen herkes için güvenilir bir ortak olmaya hazırdır.” dedi.  

Img 1592Jpeg 1714115809 873 X750

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise "Kazakistan ile Türkiye arasındaki iş birliğinin yeni anlaşmalar sayesinde daha da gelişeceğine eminim." dedi.