Dearsan Tersanesi tarafından 26 Ekim 2023 tarihinde Nijerya Donanması için 76 metrelik ilk Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) denize indirildikten sonra, 19 Nisan 2024 tarihinde ikinci gemi de başarıyla denize indirildi. Bu denize indirme, Nijerya’nın deniz savunma ve güvenlik kabiliyetlerinin arttırılması yönünde atılmış önemli bir adım.

Nijerya First Lady’si Remi Tinubu, Nijerya Savunma Bakanı Dr. Bello Muhammed Matawalle ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Emmanuel Ogalla’nın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, önemli dönüm noktasının Nijerya’nın donanma harekâtları açısından taşıdığı önem vurgulandı.

Nijerya Opv 1140X815

Ağustos 2021’de Nijerya Donanması’nın 2 adet açık deniz karakol gemisi tedarik etme niyeti açıklanmış ve eski Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’den gerekli onayla birlikte gemilerin inşa süreci başlamıştır. 16 Eylül 2022’de gemilerin inşasına başlayan Dearsan Tersanesi, 26 Ekim 2023 tarihinde Nijerya Donanması için ilk 76 metrelik Açık Deniz Karakol Gemisini (OPV) denize indirmiştir. Şimdi başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ikinci geminin denize indirilmesiyle projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılmıştır.

OPV 76 gemisi, çeşitli denizcilik operasyonları için çok yönlülük sunan modüler bir tasarıma sahiptir. Gemi, barış zamanında açık deniz devriye görevleri için konuşlandırılabilecek, deniz güvenliği ve gözetimi sağlayabilecektir. Geminin tasarımı aynı zamanda sensör ve silahlarla hızlı bir şekilde donatılmasına olanak tanıyarak savaş ve deniz savunma amaçları için etkili bir güce dönüştürebilme imkânı sunmaktadır.

OPV 76 gemileri Nijerya Donanması’nın özel gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış ve tamamen İstanbul’daki Dearsan Tersanesi’nin tesislerinde inşa edilmiştir. Bu gemiler optimum performans sağlamak üzere modern sistemlerle donatılacaktır.

TEKNOFEST 2-6 Ekim'de Adana'da gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2-6 Ekim'de Adana'da gerçekleştirilecek

Nijerya Opv Dearsan Defence Turk Min 1140X815

Dearsan’ın OPV 76 gemileri Nijerya’nın donanma kapasitesini önemli ölçüde arttırmaya hazırlanmakta. Gemiler, Nijerya Deniz Kuvvetleri’nin kabiliyetlerini artırarak denizde keşif, gözetleme, özel kuvvetler görevleri, kara kuvvetleri için deniz ateş desteği, arama ve kurtarma, korsanlıkla mücadele, kaçakçılıkla mücadele, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele operasyonları ve afet yardım görevleri gibi operasyonları mümkün kılacak.

Uzunluğu 76.8 metre, genişliği 11 metre ve draftı 2.9 metre olan gemiler, 43 personel barındıracak şekilde çelik gövde ile inşa edilmektedir ve 1.100 ton ağırlığındadır. OPV 76 gemilerinin kıç güvertesi orta boy bir helikopteri barındırabilmektedir. Gemide, Marlin 40 (40 mm) ana batarya topu, ASELSAN 30 mm MUHAFIZ Uzaktan Komutalı Stabilize Deniz Topu ve 12.7 mm STAMP RCWS gibi sistemler bulunmaktadır. Ayrıca Türk firması HAVELSAN, OPV’ler için ADVENT savaş yönetim sistemini sağlamaktadır.