Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI), Fransız Savunma Tedarik Ajansı (DGA) ve savunma şirketi KNDS ile 12 adet 155mm Tekerlekli Kundağı Motorlu Obüs CAESAR tedariki için sözleşme imzaladı. Sözleşmeler Paris’te düzenlenen dünyanın en büyük savunma sanayi fuarlarından biri olan Eurosatory 2024 sırasında imzalandı.

Estonyalı yetkililer, Fransız-Alman savunma devi KNDS tarafından üretilen 6×6 şasili CAESAR tipi 155mm Kamyona Monteli Obüsler, Estonya Ordusu içerisinde yeni kurulan ve doğrudan Estonya tümenine bağlı olarak görev yapacak olan üçüncü kundağı motorlu topçu taburuna entegre edileceğini açıkladı.

İlk CAESAR’lar Estonya’ya 2024 yılı sonunda teslim edilecek ve teslimatlar 2025 yılı ortalarına kadar devam edecek.

İsmi Türkçede ‘Sezar’ anlamına gelen CAESAR, Fransa tarafından geliştirilen 155mm çapındaki bir mobil obüs silah sistemidir. CAESAR sisteminin menzili 40 kilometreye kadar çıkıyor. Sistem, dakikada 6-8 mühimmat ateşleyebiliyor.

Husiler İsrail’in başkenti Tel Aviv’i vurdu! Husiler İsrail’in başkenti Tel Aviv’i vurdu!

6×6 veya 8×8 Kamyona Monteli 155mm Obüs sistemi olan CAESAR, 2009 yılından bu yana Fransız Ordusu ve diğer dünya orduları tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com