Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yakın Vaziani’deki Gürcistan Silahlı Kuvvetlerinin 4. Piyade Tugayı’na ait askeri üs bölgesinde düzenlenen törende, 46 adet VURAN zırhlı personel taşıyıcı Gürcistan tarafına teslim edildi.

12 Haziran günü düzenlenen teslim törenine Gürcistan Savunma Bakanı Irakli Chikovani, Savunma Bakan Yardımcısı Sergo Janalidze, Savunma Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Irakli Tchitchinadze ile Türkiye Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay ile ASFAT Genel Müdürü Behcet Karataş katılım sağladı.

G P4 N Bc7 W4 A Av Km8 1140X815

Gürcistan’a teslim edilen VURAN 4×4 TTZA

Tiflis Büyükelçisi Orbay ile Gürcü yetkililer, teslim edilen araçlarda incelemelerde bulundu. Öte yandan araçların, Gürcü Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesinin, Türkiye’nin Gürcistan’a verdiği desteğin bir örneği olduğuna dikkati çeken Tiflis Büyükelçisi Orbay, şunları söyledi;

“Bu araçlar, Türkiye’nin aynı zamanda Gürcistan’ın güvenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne olan güçlü desteğinin de somut bir göstergesidir. Biz inanıyoruz ki bu araçlar, Gürcistan’ın caydırıcılık ve savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacaklardır. Biz, bugün Türkiye olarak savunma alanında kendi ihtiyaçlarımızı yüzde 80’e kadar yerli üretimle, yerli girdi ile karşılayabiliyoruz.

Gürcistan’dan da beklentimiz, bizim sahada test edilmiş en gelişmiş teknolojilere sahip savunma sanayi ürünlerimize Gürcistan’ın ihtiyaç duyduğu askeri alımlarda öncelik vermesi. Netice itibarıyla Türkiye, burada en kısa ikmal hattıyla Gürcistan’ın ihtiyaçlarını en maliyet etkin şekilde karşılayabilecek bir konumda. Aramızdaki işbirliğimizin, her alanda olduğu gibi askeri ve savunma alanında da artarak devamını istiyoruz. Bu araçları inşallah eğitim ve tatbikat dışında kullanmaya ihtiyaç olmayacaktır.” dedi.

ABD Donanmasından bir ilk: EA-18G Growler’den kritik atış ABD Donanmasından bir ilk: EA-18G Growler’den kritik atış

G P4 N Bd A W8 A A8T Yx 1140X815

Gürcistan’a teslim edilen VURAN 4×4 TTZA

Türkiye ile başarılı işbirliğine sahip olduklarını vurgulayan Gürcistan Savunma Bakanı Yardımcısı Janelidze bu iş birliğini değerlendirerek;

“Bugünün de gösterdiği gibi, Gürcistan ve Türkiye savunma alanında uzun süredir başarılı şekilde işbirliği yapıyor. Bugün, Gürcistan Savunma Kuvvetleri, Türkiye’den NATO standartlarında zırhlı araçları teslim alıyor. Bu tür etkinlikler, Gürcistan için çok önemlidir çünkü ülkemizin savunma kabiliyeti güçlendirilecek ve savunma kuvvetleri, NATO standartlarına uyumlu hale getirilecektir. Umarım benzer etkinlikler, tekrar planlanır ve başarıyla uygulanır.” dedi.

Kaynak: defenceturk.net