Amerikan Donanması, T-45 Goshawk eğitim uçağının yerini alacak yeni bir eğitim uçağı için potansiyel sözleşme kararını iki yıl erteledi. Ertelenen bu süre zarfında belirlenecek yeni uçakla uçak gemisine iniş denemelerinin gerekip gerekmediği kararlaştırılacak.

Amerikan Donanması, 26 Haziran tarihinde Jet Eğitim Sistemi Lisansı (UJTS) için yeni bir bilgi talebi (RFI) yayımlayarak Donanma’nın artık 2026 yılının mali üçüncü çeyreğinde potansiyel bir teklif çağrısı ve 2028 yılının mali ikinci çeyreğinde bir sözleşme kararını planladığını belirtti. Aviation Week Network tarafından yapılan habere göre daha önce yayımlanan RFI’de bir sözleşme kararının 2026 yılı için hedeflendiği belirtilmekteydi.

T7A Gallery 091120 5 960X600

Yayımlanan RFI’da Amerikan Donanması’nın isterleri şu şekilde: 0.9 Mach hız, 20 derecelik uzun süreli hücum açısı, azami 6G’lik sürekli dönüş oranı ve azami 41.000 feetlik irtifa. Ayrıca uçağın minimum ömrünün 10.000 saat ve buna bağlı olarak 35.000 uçuş yapması istenmekte.

Bu bağlamda çeşitli ülkelere ait firmalardan gelen tekliflere göre Boeing, ABD Hava Kuvvetleri’nde T-38 Talon jet eğitim uçaklarının yerine geçecek olan T-7A Red Hawk jet eğitim uçağının bir Donanma versiyonunu; Lockheed Martin, Korea Aerospace Industries ile ortak olarak çalıştıkları TF-50N eğitim uçağının yeni bir versiyonunu teklif etti. Textron ve Leonardo, M-346 eğitim uçağının modifiye edilmiş bir türü olan M-346N eğitim uçağını sunmak için bir araya geldi.

H U R J E T 11U 1140X815

Ayrıca Aviation Week Network tarafından da aktarıldığı üzere Sierra Nevada Corporation (SNC), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ait HÜRJET eğitim uçağının RFI’daki şartlara uygun modernize edilmiş halini ihaleye sunmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda SNC firması HÜRJET’i sunmak için TUSAŞ ile bir iş birliği gerçekleştirdi.

Hanwha’dan Romanya’ya 1 milyar dolarlık K9 Thunder obüsü Hanwha’dan Romanya’ya 1 milyar dolarlık K9 Thunder obüsü

Amerikan Donanması, UJTS kapsamında hava aracının piste iniş pratiği yapmak için Saha Taşıyıcı İniş Uygulaması yapması gerekip gerekmeyeceğini dikkatlice değerlendirmeye devam ettiğini ve program ofisinin durumla ilgili Deniz Havacılık İşletmesi karar verdiğinde daha fazla bilgi yayımlayacaklarını belirtti. Fakat bu kapsamda herhangi bir takvim verilmedi. Aviation Week Network tarafından yapılan haberde Donanma’nın T-45 Goshawk eğitim uçağının yerine geçecek uçağın denizdeki uçak gemilerine iniş yapmasının gerekmeyeceğine karar vermiş gibi görünse de yayımlanan RFI ile liderlerin hala uçak gemisi güvertesini temsil eden havaalanlarına iniş yapma ihtiyacının tartışıldığını ortaya koymakta.

Kaynak: defenceturk.net