Yunanistan'da azınlık haklarından mahrum bırakılan Türk nüfusu, eğitim konusunda da ayrımcılığa tabî tutuluyor. Uzun bir süredir İskeçe Azınlık Ortaokulu-Lisesi'nde çeşitli sorunlar yaşayan Türklerin problemi görmezden geliniyor. 

İSKEÇE AZINLIK ORTAOKULU-LİSESİ İÇİN YENİ BİNA TALEBİ

Azerbaycan’dan Macron’un küstah açıklamalarına tepki! Azerbaycan’dan Macron’un küstah açıklamalarına tepki!

İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği; hastane, okul ve kamu binaları inşa eden "Bina Altyapıları A.Ş.'ye" yeni inşa talebinde bulundu. İskeçe Azınlık Ortaokulu Encümen Heyeti Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Okul Aile Birliği Başkanı Cemalettin Efendi'nin imzasıyla iletilen başvuruda, okul binasında yaşanan sorunlar aktarıldı. Sorunlar arasında, "Okulun içi ahşap olan eski bir tütün deposunda faaliyet gösterdiği, fiziki şartların yetersiz olduğu ve ayrıca okul bahçesinde normal şartlarda sportif ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu, okuluda yetersiz kontenjan nedeniyle geçmişte vardiyalı eğitim uygulandığı, bina sorununun çözümünün hem eğitsel ve pedagojik açıdan hem de güvenlik açısıdan şart olduğu" vurgulandı. 

Bahsi geçen sorunun Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti, İskeçe Belediyesi, Eğitim Bakanlığı, Başbakan ve Cumhurbaşkanının bilgisi olduğu ancak herhangi bir çözüm bulunmadığı ifade edildi. 

EN AZ 700 KAPASİTELİ YENİ BİR BİNA İSTENİYOR

Bina Altyapıları A.Ş.'ye yapılan başvuruda, en az 700 öğrenci kapasiteli, içinde derslikler, müdür odası, müdür yardımcısı odası, spor salonu, bilgisayar odası, güzel sanatlar odası, kütüphane, kantin, tuvaletler, depolar ve diğer yardımcı bölümlerin yer alacağı bir okul inşa edilmesi talep edildi. Talep mektubu Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü, Azınlık Eğitimi Koordinatörlüğü ve İskeçe ili milletvekillerine de gönderildi.

V C Dib M R S H V Q3L Uu6 Kvy5 Fuuy Snh Eg G G V B Eu V H Yo3

VARDİYALI EĞİTİM KARARI SON BULDU ANCAK DERSLİK TALEP EDİLİYOR

Yunanistan hükûmetinin Batı Trakya'daki Türk nüfusa yönelik insan hakları ihlalleri devam ediyor. Din, dil, eğitim ve pek çok alanda Batı Trakya nüfusunun haklarını elinden alan Yunanistan, bu kez gözünü Türk öğrencilere çevirdi. 11 Eylül 2023 tarihinde yeni eğitim-öğretim dönemine giren öğrenciler, bir kez daha vardiyalı sistem ve kötü eğitim şartları yüzünden sorunlarını dile getirmek için sınıfların kapısına kilit vurdu. İskeçe'de veliler ve öğrencilerin başlattığı vardiyalı eğitim sistemini protesto edildi ve Yunan makamları kararından geri döndü.

Vardiyalı eğitim kararının veto edildiği okulda yetersiz derslikler yüzünden iyi derecede eğitim hakkından mahrum bırakılan öğrenciler, derslik talep ediyor. 

Kaynak: QHA